dTest: Zákazníci zbytečně váhají se změnou banky

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 18.6.2012   

Změnit banku nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Díky Kodexu mobility stačí vyplnit jeden formulář a nová banka vše zařídí. Průzkum ale dokládá, že jej 90 % spotřebitelů prakticky nezná.

Kodex mobility je dílem České bankovní asociace. Poradce časopisu dTest Miloš Borovička vysvětluje: „Jedná se o velmi užitečný nástroj, který odbourává spoustu administrativy. Banka, ke které přecházíte, například zařídí zrušení starého účtu, zřídí trvalé příkazy a inkasa, to vše vyplněním jediného formuláře.“

Důležitým pravidlem Kodexu mobility je povinnost bank informovat své klienty o možnostech změny. Jak je tomu v praxi, přibližuje Borovička: „Banky zpravidla svou povinnost plní; údaje jsme nenalezli pouze na webu Poštovní spořitelny; u dvou bank nebyla zveřejněná verze aktuální.“ Některé bankovní ústavy ovšem k  dobrovolnému kodexu dosud nepřistoupily.

Přestože informace jsou relativně dostupné, z průzkumu časopisu dTest provedeném mezi více než dvěma a půl tisíci respondenty vyplynulo, že téměř 90 % dotázaných neví, co je obsahem Kodexu a více než 60 % z nich o něm nikdy neslyšelo. Nízká informovanost panuje i přesto, kdy si je více než polovina dotázaných vědoma, že jejich banka nemá pro ně nejvýhodnější podmínky a jsou tedy potencionálními adepty na změnu. Jen třetina dotázaných v posledních pěti letech změnu reálně uskutečnila.

„Přechod k jiné bance již v současné době nebývá složitý,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Dobrovolné kodexy profesních asociací přináší na bankovní trh větší transparenci, nicméně vzájemné srovnání podmínek a poplatků v rámci složitých a nepřehledných balíčků činí stále spotřebitelům problémy.“

Návod jak postupovat při změně banky je ke stažení na stránkách www.dtest.cz/kodex-mobility.

Kontakty pro média:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617


 

Přihlásit