Černé ovce: Značkové zboží

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 1/2007

Mladá maminka si v prodejně DUHA v Pardubicích koupila kočárek Peg Perego, k tomu tašku ke kočárku stejné značky a ještě autosedačku. Utratila tam téměř 20 tisíc korun. S kočárkem byla spokojená, za to taška za 1560 korun, do které dávala pár plín, čaj pro dítě a nějakou hračku, začala za chvíli vypadat hrozně.

Taky občas něco reklamujete? Já ano. A stejně jako asi většina z vás napjatě očekávám chování prodejce. Předem počítám s problémy a v hlavě si srovnávám, co všechno řeknu, jak budu argumentovat a čím vším se svých práv budu dožadovat. Musím říct, že velmi často mi prodejce tzv. „hodí hračky do kanálu“, tedy v překladu – chová se téměř vzorově. Vzpomínám, jak jsem reklamovala boty své dcery, to je obzvlášť povedené zboží. Chtěla jsem tehdy argumentovat tím, že prasklá podešev nevznikne opotřebením, jenže v obchodě mi řekli „jděte s paragonem k pokladně a my vám vrátíme peníze“. Zůstala jsem v němém úžasu. Samozřejmě chápu, když obchodník nechá reklamované zboží prověřit a ještě před uplynutím třiceti dní mi sdělí, že mám nárok buď na výměnu výrobku za nový, nebo na vrácení peněz; pokud jsem pochopitelně v právu. Tomu se říká slušný a hlavně chytrý prodejce. Jsem ráda, že se s nimi setkávám v praxi a jen doufám, že takových bude jen přibývat.

Mladá maminka Pavla Polednová z Chrudimi bohužel stejnou zkušenost nemá. V prodejně DUHA v Pardubicích si u majitelky paní Kutíkové koupila kočárek Peg Perego, k tomu tašku ke kočárku stejné značky a ještě autosedačku. Utratila tam téměř 20 tisíc korun. S kočárkem byla spokojená, za to taška, do které dávala pár plín, čaj pro dítě a nějakou hračku, začala za chvíli vypadat hrozně. Nejenže byl poškozen povrch především od suchého zipu, ale hlavně uvnitř se začala trhat tak, že i když byla zavřená, bylo to vidět. Kdyby nešlo o značkový výrobek, kdyby tašku koupila někde v tržnici za stovku, asi by nad tím mávla rukou. Značková taška však stála 1560 korun.


Přihlásit