Jak testujeme DVD rekordéry

V testu: 16 DVD rekordérů s pevným diskem, z toho jedna kombinace (DVD a VHS).

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Obraz 35 %, zvuk 20 %, korekce chyb 10 %, provozní hluk / šum 5 %, obsluha 20 %, spotřeba proudu 5 %, mnohostrannost 5%.
 • Snížení hodnocení
  Byla-li spotřeba proudu v módu Standby (se zapojením úspory proudu) »dostatečná«, nemohlo být hodnocení skupiny lepší. Při »dostatečném« hodnocení spotřeby proudu bylo celkové hodnocení kvality sníženo o půl známky. Byl-li přístroj při přehrávání DVD »dostatečný« nebo horší, bylo hodnocení skupiny sníženo o půl známky.
  V případě »dostatečné« obsluhy mohlo být celkové hodnocení kvality lepší jen o půl známky.
 • Obraz
  Vizuální test: pět odborníků posuzovalo zkušební obrazy, filmové scény, exteriéry. Zdrojem byly zkušební video generátor a digitální video rekordér. Porota na profesionální obrazovce posuzovala kvalitu záznamu u snímků v délce 1, 2 a 2,5 hodiny a 4 hodiny na DVD médiích o kapacitě 4,7 GB. Porota dále posuzovala kvalitu obrazu přes integrovaný analogový tuner a, pokud byly k dispozici, přes digitální tuner, a rovněž u kupovaných dévédéček a digitálních fotografií (formát JPG). U přístrojů s HDMI výstupem byl výstup připojen k několika kvalitním televizorům.
 • Zvuk
  Audiotest: pět odborníků sledovalo u nahrávek s hudebními sekvencemi zabarvení, zkreslení zvuku, šumy, vyváženost zvuku a synchronizaci obrazu a zvuku. Přímé porovnání záznamů s originály (CD). Experti dále sledovali reprodukce hudebních DVD, a rovněž sound filmové scény na DVD.
 • Korekce chyb
  Citlivost k vadným dévédéčkům a cédéčkům. Zkoušky probíhaly s médii na měření funkce opravování chyb a rovněž s různými disky DVD a CD, které vykazovaly chyby povrchu (např. škrábance) nebo nosné vrstvy (layer).
 • Provozní hluk / šum
  Porota posuzovala úroveň akustického tlaku a hlasitost provozního hluku za podmínek srovnatelných s podmínkami v praxi (při přehrávání i nahrávání).
 • Obsluha
  Pod dohledem odborníka – vedoucího testu provádělo pět laiků testy přístrojů podle návodu k obsluze, např. připojení k televizoru, základní nastavení, obsluha dálkovým ovladačem i na přístroji, timer, menu obrazovky, indikace času provozu, editace, přizpůsobivost při přehrávání, provoz přehrávače (DVD, CD), možnosti vyhledávání, přístupové časy.
 • Spotřeba proudu
  Zkoušky probíhaly v provozu Standby se zapojením funkce úspory proudu (byla-li k dispozici) a při přehrávání.
 • Mnohostrannost
  Hodnocení v závislosti na charakteru vybavení podle bodového schématu.

Přihlásit