Jak snadno změnit banku

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 19.6.2012   

Změnit banku nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Díky Kodexu mobility stačí vyplnit jeden formulář a nová banka vše zařídí. Průzkum ale dokládá, že 90 % spotřebitelů ho prakticky nezná.

Kodex mobility je dílem České bankovní asociace. Jedná se o velmi užitečný nástroj, který odbourává spoustu administrativy. Banka, ke které přecházíte, například zařídí zrušení starého účtu, zřídí trvalé příkazy a inkasa, to vše vyplněním jediného formuláře.

Důležitým pravidlem Kodexu mobility je povinnost bank informovat své klienty o možnostech změny. Banky zpravidla klienty informují; údaje jsme nenalezli pouze na webu Poštovní spořitelny, která jen odkazuje na ČSOB, a u dvou bank nebyla zveřejněná verze aktuální. Kodex mobility je však dobrovolný a některé bankovní ústavy k němu dosud nepřistoupily.

Přestože informace jsou relativně dostupné, z průzkumu časopisu dTest provedeného mezi více než dvěma a půl tisíci respondenty vyplynulo, že téměř 90 % dotázaných neví, co je obsahem Kodexu a více než 60 % z nich o něm nikdy neslyšelo. Nízká informovanost panuje i v situaci, kdy si je více než polovina dotázaných vědoma, že jejich banka nemá pro ně nejvýhodnější podmínky a jsou tedy potencionálními adepty na změnu. Jen třetina dotázaných v posledních pěti letech změnu reálně uskutečnila.

Přechod k jiné bance již v současné době nebývá složitý. Dobrovolné kodexy profesních asociací přináší na bankovní trh větší transparentnost, nicméně vzájemné srovnání podmínek a poplatků zahrnutých do složitých a nepřehledných balíčků spotřebitelům stále činí problémy.

 

Výsledky průzkumu časopisu dTest o šíření informací o Kodexu mobility klientů

Banka 2010 2012
Air Bank   není aktuální
Equa bank (Banco popolare) ano ano
Evropsko - ruská banka nepřistoupila ke kodexu
Citibank Europe nenalezeno ano
Česká spořitelna ano ano
Československá obchodní banka ano není aktuální
FIO banka, a.s.   ano
GE Money Bank nenalezeno ano
J & T Banka ano ano
Komerční banka ano ano
LBBW Bank CZ ano ano
mbank nepřistoupila ke kodexu
Oberbank CZ ano ano
Poštovní spořitelna nenalezeno nenalezeno
Raiffeisenbank nenalezeno ano
UniCredit Bank Czech Republic nenalezeno ano
Volksbank CZ ano ano
Waldviertler Sparkasse von 1842 ano ano
Zuno není členem ČBA

Přihlásit