ESC: Reklamace zboží z nedůvěryhodného e-shopu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2012

„Dostal jsem se do potíží s internetovým obchodem modastore.cz, kde jsem si objednal značkovou obuv Gucci. Poté, co jsem zboží obdržel a rozbalil ho, byl jsem velice rozčarován. Zboží nemá se značkou Gucci absolutně nic společného. Pod vložkou na patě trčí hřebík, nápis je dodělán lakem na nehty, který se loupe.“

Spotřebitel, který se obrátil se žádostí o pomoc na Evropské spotřebitelské centrum (ESC), doplnil výše uvedenou zkušenost s e-shopem údajně zahraničního provozovatele následně: „Zkouším zboží reklamovat a prodávající mi ne a ne vyhovět s navrácením peněz, i když zboží chci reklamovat a odstoupit od smlouvy v zákonné lhůtě 14 dní, pořád se ohánějí tím, že jsem souhlasil s jejich podmínkami, které jsou podle názoru našeho známého advokáta v rozporu s českým právním řádem.“

I tento případ ukazuje, jak důležité je být při nákupu na internetu obezřetný, obezřetnější než při nákupech v kamenných obchodech. Prostor internetu je totiž kromě prodeje kvalitního zboží za nižší než běžné ceny i vhodným prostředím například pro prodej padělků. Na to dlouhodobě upozorňuje i Česká obchodní inspekce (ČOI), při níž ESC působí. Daný spotřebitel se zřejmě stal obětí takového jednání, a ačkoli mu vzniklo právo odstoupit od smlouvy uzavřené prostředky dálkové komunikace v rámci zákonné lhůty 14 dnů, je velmi nepravděpodobné, že své nároky vůči dodavateli v praxi vymůže.

K této nejistotě přispívá i fakt, že pražská adresa uváděná jako kontaktní na webových stránkách www.modastore.cz není dle zjištění ČOI pravdivá a ani na základě kontrolního nákupu provedeného ČOI nebylo možné skutečnou identitu prodávajícího zjistit. ESC by mohlo spotřebiteli mimosoudně pomoci vymáhat jeho soukromoprávní nárok ve sporu se subjektem z jiné země EU, ale vzhledem k neznámé totožnosti dodavatele není bohužel nyní možné ho vymoci ani soudní cestou. Ve veřejnoprávní rovině bude ČOI případ dále šetřit.

ESC se snaží upozorňovat spotřebitele na nutnost zajímat se o důvěryhodnost subjektu, se kterým se chystají vstoupit do smluvního vztahu, mj. aby si spotřebitelé byli jisti identitou subjektu. Návod, jak několika jednoduchými kroky prověřit důvěryhodnost internetového prodejce, lze najít na www.evropskyspotrebitel.cz.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

 


Přihlásit