Jak se bránit zdražování společnosti UPC

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.6.2012   

Mnozí klienti společnosti UPC jsou rozčarováni; v posledním vyúčtování jim přibyla položka „pronájem zařízení“, která navýšila výslednou cenu. Změnu smluvních podmínek oznámila UPC v souladu se zákonem, zákazníci se ale přesto mohou zdražení bránit.

V posledních týdnech přibývají počty zákazníků společnosti UPC, kteří nesouhlasí s výší svého vyúčtování. Od května se některým z nich zvýšila faktura o pronájem zařízení. Klienti ovšem nevyužívají nový modem ani jiný přístroj, pouze jim byl doposud poskytován formou bezplatné výpůjčky, která se změnila na placený nájem. Společnost tak zřejmě zareagovala na loňské problémy svých bývalých zákazníků, po kterých kvůli nevráceným modemům vymáhali nevybíravým způsobem smluvní pokuty exekutoři a vymahačské agentury.

Zákon o elektronických komunikacích umožňuje operátorům změnit podmínky poskytování služby, pokud vše včas avizují. UPC formálně tomuto požadavku vyhověla. Dle vyjádření právního oddělení společnosti UPC může každý zákazník, kterému se po avizované změně zhoršily podmínky, reklamovat vyúčtování prostřednictvím klientského centra. Pokud tak učiní do dvou měsíců od doručení prvního vyúčtování, ve kterém k účtování nájmu došlo, bude moci od smlouvy bez sankce odstoupit.

UPC vychází spotřebitelům vstříc s nabídkou délky lhůty pro odstoupení od smlouvy, která jde nad rámec zákona, nicméně dle názoru právníků našeho časopisu není možné jednostranně měnit bezplatnou výpůjčku na placený nájem zařízení. Záležitost tedy budeme řešit s dozorovými orgány.

Jste-li klientem UPC a nesouhlasíte se zdražením služby, máte možnost reklamovat vyúčtování a používat modem vlastní nebo odstoupit od smlouvy a změnit poskytovatele služby. Praktický právní postup naleznete ve vzoru pro uplatnění reklamace, který si lze stáhnout níže. Radu k řešení situace poskytnou také poradci na lince 299 149 009.

Přihlásit