Test úsporných zdrojů světla 2012 II.

Publikováno v časopise 6/2012

Úsporné zdroje světla vám pomohou ušetřit peníze, ale počítejte s tím, že ne všechny výrobky jsou kvalitní. Mezi zdroji úsporného osvětlení najdete dokonce i nebezpečné výrobky. Co byste měli vědět o úsporných zdrojích světla?Účinné, ale nebezpečné

Mezi světelnými zdroji menších výrobců jsou nekvalitní i nebezpečné výrobky. Z třiceti testovaných propadly čtyři modely, tři z toho kvůli špatné elektrické bezpečnosti. Výtka se týká především LED světel. LED technologie nemusí být vždy úspornější než kompaktní zářivky. Test prokázal, že spotřeba některých LEDek je zcela srovnatelná se zářivkami. Oproti minulým testům bylo zaznamenáno mnoho nedostatků především v odolnosti vůči častému spínání.

Úsporných zdrojů světla, ať kompaktních zářivek nebo v poslední době stále více LED světel, je na trhu nepřeberné množství. I když převážnou většinu nabídky tvoří produkty velkých výrobců jako Philips, Osram nebo Megaman, kterým se v našich testech většinou věnujeme, přesto představuje nezanedbatelnou část nabídky poměrně hodně výrobků neznačkových, pocházejících od drobných výrobců a distributorů, a také privátních značek velkých vřetězců. Jakou kvalitu nabízí za ceny často poměrně vysoké? Jak jsou na tom ve srovnání s velkými hráči? Do testu jsme vybrali vzorky velkých i malých značek, abyste věděli.

 

Málo světla za hodně peněz

Technologie LED, od níž si mnozí slibují mnohem větší úspory a přínos pro životní prostředí, se tentokrát neukázala v nejlepším světle. Její účinnost, tedy kolik světla umí LED zdroje vyrobit z jednoho wattu elektrické energie, není oproti kompaktním zářivkám o mnoho lepší. Testované LED žárovky uměly z jednoho wattu vyrobit průměrně 61 lumenů světla, kompaktní zářivky měly průměrnou účinnost 58 lumenů na 1 watt. To vskutku není žádný dramatický rozdíl. Mezi LED najdeme světla jak méně úsporná než klasické kompaktní zářivky jako třeba Eglo LED s pouhými 27 lumeny na watt, tak i velmi účinné jako LED žárovku GWL, která měla zdaleka nejvyšší účinnost, a to 92 lm/W. Z toho je zjevné, že LED technologie sama o sobě nezaručí, že koupená žárovka bude úspornější než kompaktní zářivka.

Dalším problémem je nízká svítivost a dosud vysoká cena LED zdrojů. Ty nejdražší paradoxně nalezneme mezi těmi s nejnižší svítivostí. LED žárovka za šest set korun tak svítí stejně jako dvacetiwattová žárovka. To pro pořádné osvětlení ve většině případů nestačí. LED žárovky, jenž nahrazují šedesátiwattovou žárovku, se prosazují stále více a jejich ceny klesají. V minulých testech bylo možné nalézt takové, které byť za vysokou cenu (vykompenzovanou dlouhou životností) dovedou svítit jako šedesátky, například Philips MyAmbiance 12-60W či Osram Parathom Classic A60. Tyto žárovky mají i přirozenou a teplou barvu světla.

Pro tři LEDky testované tentokrát (jako náhrada cca 50W žárovky) to ovšem neplatí. Pro všechny platí, že mají velmi špatné podání barev, jejich světlo působí značně uměle. Žárovka GWL měla na LED velmi nezvyklé problémy s životností a odolností vůči častému spínání a barva jejího světla měla velmi daleko k deklarovanému teplému bílému světlu. Ve skutečnosti bylo studené namodralé. Takovou nekvalitu bychom od tak drahých světelných zdrojů rozhodně nečekali.

 

Kromě toho, že LED žárovky nemusí být úspornější než klasické kompaktní zářivky, je dobré připomenout, že nejsou zcela nevinné co do obsahu rtuti. Jejich elektronika jí obsahuje přibližně stejné množství, jako se nalézá v moderní kompaktní zářivce. Test zveřejněný v letošním dubnovém vydání ukázal, že jak u LED žárovek, tak moderních kompaktních zářivek je množství rtuti zanedbatelné (<1 mg), přibližně pětsetkrát méně než ve rtuťovém teploměru. Pokud je zářivka vybavena tzv. amalgámovou technologií, nejsou v ní přítomné páry rtuti ve chvíli, kdy nesvítí. To nadále zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko kontaminace v případě jejího rozbití. S úspornými zdroji světla byste každopádně měli bez ohledu na použitou technologii zacházet jako s nebezpečným (elektro)odpadem. Patří do sběrného místa a nikoliv do běžného komunálního odpadu.

 

Neblikat

Dosud jsme se domnívali a na základě výsledků minulých testů psali, že nízká odolnost vůči častému spínání u kompaktních zářivek je věcí minulosti. Nynější test neznačkových zářivek nás překvapil. Téměř dvě třetiny testovaných nevydržely třicet tisíc cyklů zapnutí a vypnutí, nejhorší Kanlux se odporoučel již po 2280 sepnutích, což je skutečně málo. Představte si tuto zářivku v místnosti, kde rozsvítíte a zhasnete desetkrát denně. Za půl roku se s ní můžete rozloučit. Zde je ovšem nutno podotknout, že problémy s odolností se netýkaly pouze neznačkových výrobků, mezi horší patřily i zářivky Philips nebo GE. LED žárovky byly vůči blikání odolné.

 

Svítit a nevyhořet

Důvodem, proč jsme trojici LED žárovek zmíněných výše nakonec udělili celkové hodnocení nedostatečně, nebyly ani tolik jejich prohřešky, co se kvality a efektivity produkce týče, ale bezpečnost. Všechny tři vzorky selhaly v testu účinnosti elektrické izolace. Zkouška pomocí vysokého napětí prokázala, že tyto výrobky nesplňují požadavky, které musí splňovat každý elektrický spotřebič. Představují tak reálné riziko například v případě náhlého přepětí v elektrické síti. Jejich používáním se vystavujete nebezpečí úrazu nebo škod na majetku. Radíme proto, ruce pryč od nich a máte-li je doma, raději je vyšroubujte z objímek.

 

Někteří spotřebitelé zaznamenali problémy s úsporkami, které lehce svítily i poté, co byly vypnuté nebo dokonce vyšroubované. To zdánlivě odporuje zdravému rozumu a podezření padalo na špatnou elektroinstalaci. Tato „záhada“ má ovšem celkem jednoduché vysvětlení. Především LED žárovky potřebují pro to, aby svítily, poměrně velké množství elektroniky. Jednou z běžně používaných součástek je kondenzátor. Ten, jak vyplývá i z jeho názvu, má schopnost zadržet v sobě elektřinu, funguje jako její dočasný zásobník. Při poruše nebo vinou výrobní vady pak může elektřina uložená v kondenzátorech způsobovat mírné rozsvícení nebo problikávání žárovky. Nejedná se však o poruchu, která by byla bezprostředně nebezpečná.

Tento test byl proveden díky finanční podpoře SFŽP ČR a MŽP.

Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žárovky a kompaktní zářivky II 2012 (30 výrobků)
poslední aktualizace: 14.6.2012


Přihlásit