Vymáhání stornopoplatků za zájezdy do Egypta je neetické

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.6.2012   

Nesouhlasíme s vyjádřením viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury, podle kterého mají cestovní kanceláře vyžadovat stornopoplatky při zrušení zájezdů do Egypta. Vzhledem k enormní výši poplatků považujeme toto jednání za neetické.

Zákazníci totiž neruší zájezdy svévolně, ale na doporučení státního orgánu. Pokud ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že v místě konání zájezdu může být ohrožen život, zdraví či majetek našich občanů, je důvodné se domnívat, že tomu tak skutečně bude. Apelujeme na cestovní kanceláře i asociaci, aby spotřebitelům umožňovaly změnu zájezdu, vyhověly jejich požadavkům a nenutily je k cestám do Egypta pod výhrůžkou stornopoplatků, tedy částky, kterou spotřebitel platí při zrušení zájezdu.

Chování kanceláří lze za vzniklé situace považovat za neetické zejména v souvislosti s velmi vysokou výší poplatků. V této souvislosti jsme provedli opakovaný průzkum smluvních podmínek sedmi velkých cestovních kanceláří působících v České republice. V oblasti stornopoplatků jsme opět dospěli k velmi nelichotivým závěrům. Všechny z testovaných cestovních kanceláří si v určitém období před předpokládaným zahájením zájezdu vyhrazují při jeho zrušení odstupné ve výši 100 % z ceny zájezdu, což považujeme za nezákonné. Děje se tak v průměru od čtvrtého dne, v extrémním případě již od devátého dne před zahájením zájezdu. Poplatky jsou stanoveny jednostranně ve prospěch cestovních kanceláří a nečiní jakýkoliv rozdíl mezí tím, zda zájezd klient absolvuje či nikoliv.

Pokud cestovní kancelář nereaguje na žádost o změnu smlouvy a zákazník nechce obětovat většinu z ceny zájezdu a rozhodne se do nebezpečné oblasti vycestovat, existuje možnost reklamace zájezdu po návratu z dovolené. Reklamaci lze uplatnit za předpokladu, že se společenská situace v zemi projevila na průběhu dovolené negativně a došlo například ke změnám či omezením programu.
 


Přihlásit