ESC: Může vám zachránit život

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2008

Vybavení vozidel systémem ESC stále není považováno za standardní vybavení a výrobci si za tento „nadstandard“ účtují částky, které výrazně převyšují skutečné náklady. Někteří, například Ford, Hyundai, Mazda nebo Mitsubishi, montují ESC stále více jako součást základního vybavení svých vozidel. Jiní výrobci, jako Opel nebo Kia počet modelů s ESC v základní výbavě nezvýšili. A to i přesto, že zmínění výrobci rozšířili počet modelů, u nichž nabízí možnost vybavení ESC doplňkově. I když technika je mocná, není zázračná. Tím, kdo dokáže nejlépe předejít dopravní nehodě, je vždy zodpovědný řidič!

Protijedoucí vozidlo v nepřehledné zatáčce, dítě vběhnuvší před auto, náhle otevřené dveře parkujícího auta či na českých silnicích tak běžné vyjeté koleje plné vody… Musíte se co nejrychleji vyhnout, či se podle situace pokusit zachovat směr. V takových případech – zejména na sněhu, vlhké vozovce nebo při vysoké rychlosti – hrozí podklouznutí některého z kol a smyk. A otázka pro řidiče: absolvovali jste školu smyku?
Při nákupu nového auta, pokud se zajímáme o jeho bezpečnost, vyhledáváme hodnocení prvků sekundární bezpečnosti, které dokáží posádku ochránit v případě, že již došlo k dopravní nehodě. Mezi ně patří především hodnocení bezpečnosti prostřednictvím nárazových zkoušek Euro NCAP. Vedle nich však existují i prvky tzv. primární bezpečnosti, které mají za úkol předejít dopravní nehodě. Investice do jejich vývoje a rozšiřování jsou jednou z priorit institucí zabývající se bezpečnosti automobilů a silničního provozu.
Jedním z nejúčinnějších systémů primární bezpečnosti je systém ESC – elektronická kontrola stability (u nás známý spíše pod zkratkou ESP). Ten dokáže zamezit ztrátě kontroly nad vozidlem ve většině případů, které by jinak skončily smykem.

Elektronikou proti nehodám

Řečí čísel, ESC skutečně funguje. Dokáže navíc předcházet nejzávažnějším dopravním nehodám. Více než 40 % smrtelných dopravních nehod je totiž zapříčiněno smykem; studie dokazují, že elektronická kontrola stability může snížit jejich počet až o 80 %. Pokud by byla systémem ESC vybavena všechna vozidla, bylo by ušetřeno až 4000 zmařených životů a 100 000 zranění ročně, odhaduje Euro NCAP. Technicky se jedná pouze o rozšíření systému ABS, vybavení automobilu systémem ESC není ani příliš drahé. Přesto není zdaleka montován do všech vozidel. To se může brzy změnit. Evropská komise nedávno navrhla povinnost vybavovat od roku 2012 všechny nové vozy systémem elektronické kontroly stability.

Jak ESC funguje?

Systém je založen na několika inteligentních čidel, která dokáží odvrátit riziko ztráty kontroly nad vozidlem; 25krát za vteřinu ověřuje záměr řidiče na základě pohybů volantu a srovnává jej se skutečným směrem pohybu auta. Pokud odhalí nesoulad a vozidlo se vymyká kontrole, systém zasáhne a přibrzdí příslušné kolo. Elektronická kontrola stability se aktivuje společně s počítačově řízeným systémem proti zablokování brzd a koriguje tak přetáčivost vozidla (smyk zadní části vozidla) nebo nedotáčivost (ztráta kontroly nad přední částí vozidla). Systém tak pomůže řidiči obnovit kontrolu nad automobilem a vrátit jej zpět na původní trasu jízdy.
Systém ESC obsahuje všechny součásti ABS i ASR. ABS brání zablokování kol při brzdění, a proto je vozidlo ovladatelné, i když musíte prudce zabrzdit. ASR brání prokluzování kol při zrychlení a zajistí optimální tah. Zatímco ABS a ASR působí ve směru jízdy – podélně, ESC pomáhá řidiči vyrovnat se s příčným pohybem, který může vést ke smyku.
Systém je stále aktivní a zapne se sám při nastartování motoru. Někteří výrobci ale vybavují svá vozidla spínačem, kterým je možné systém vypnout; v tom případě se na palubní desce rozsvítí příslušná kontrolka. Deaktivace může být užitečná, například v situacích, kdy naopak potřebujete, aby kola podkluzovala, např. na sněhu.

ESC a výrobci vozidel

Vybavení vozidel systémem ESC stále není v Evropě povinné (v USA uvažují o povinném zavedení systému ESC do nových vozidel dokonce o rok dříve než v EU). Proto se sdružení Euro NCAP zaměřilo na výzkum rozšíření systémů kontroly stability ve vybavení vozů prodávaných v jednotlivých zemích Evropské unie. Průzkum odhalil velké rozdíly ve vybavenosti systémem ESC jak mezi jednotlivými zeměmi, tak mezi jednotlivými kategoriemi vozidel.
Vybavení systémem ESC stále není považováno za standardní vybavení a výrobci si za tento „nadstandard“ účtují částky, které výrazně převyšují skutečné náklady. Někteří, například Ford, Hyundai, Mazda nebo Mitsubishi, montují ESC stále více jako součást základního vybavení svých vozidel. Jiní výrobci, jako Opel nebo Kia počet modelů s ESC v základní výbavě nezvýšili. A to i přesto, že zmínění výrobci rozšířili počet modelů, u nichž nabízí možnost vybavení ESC doplňkově.
Michiel van Ratingen, generální tajemník Euro NCAP, uvedl: „Výsledky průzkumu jsou potěšením i zklamáním zároveň. Vzhledem k tomu, že ESC je od vynálezu bezpečnostního pásu nejefektivnějším bezpečnostním prvkem, neměli by se výrobci snažit na jeho potřebě vydělávat. Požadujeme větší snahu o rozšíření ESC jako součásti standardní výbavy vozidel.“
Není překvapením, že systém ESC je nejvíce rozšířen mezi vozidly vyšší třídy; naproti tomu vozy nižší střední třídy jsou ESC vybaveny nejméně často. Nicméně velké rozdíly lze nalézt i mezi srovnatelnými modely stejných cenových kategorií. Je zjevné, že se jedná o nastavení obchodní politiky výrobců než o cenovou dostupnost tohoto vybavení. Navíc v některých zemích jsou tytéž vozy prodávány s ESC jako standardním vybavením ve všech variantách, zatímco v jiných je pro tytéž vozy ESC nedostupné. Irsko, Malta a Řecko se řadí mezi země, kde ESC není nejčastěji k dostání, naproti tomu vozy nabízené v Dánsku, Švédsku a Německu jsou ESC vybaveny velice často. Česká republika se v celkovém hodnocení umístila na 17. místě z členských zemí EU, což je horší průměr; pouze 10 % vozidel je standardně vybaveno systémem ESC (ve vítězném Dánsku 43 %) a 52 % vozidel nabízených v ČR nemá ESC ani jako doplňkovou výbavu (31 % v Dánsku).

Navštivte stránky kampaně za rozšíření ESC www.chooseesc.eu

Přihlásit