dTest: Novela zákona více ochrání seniory

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 11.6.2012   

Zákonodárci vyslyšeli volání spotřebitelských organizací po vyšší ochraně českých spotřebitelů, především seniorů. Ze zákona odstranili ustanovení, které hojně zneužívali pořadatelé předváděcích akcí a podomní prodejci.

Ke zlepšení postavení zákazníků dochází u veškerých nákupů uskutečněných mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy zejména při podomních prodejích a nechvalně známých předváděcích akcích. Prodejcům se už nadále nevyplatí nutit zákazníky, aby podepsali pozvánku na osobní návštěvu k sobě domů, ačkoliv k žádnému pozvání nedošlo a předváděcí akce se konala napřiklad v restauraci. Za dosavadní právní úpravy po takovém podpisu přišel kupující o právo odstoupit od smlouvy úplně nebo se ho domáhal složitým dokazováním.

Nyní dochází k výraznému zlepšení práv zákazníků, neboť ustanovení o možnosti sjednání osobní návštěvy bylo ze zákona vypuštěno. Zákazníci by tedy neměli být zbaveni možnosti, aby si ve 14 dnech rozmysleli, zda nákup učiněný často pod nátlakem opravdu chtějí uskutečnit.

Vedoucí poradny časopisu dTest Lukáš Zelený ke změně zákona říká: „Novelu občanského zákoníku jednoznačně vítáme. Z četných stížností našich klientů víme, že dosavadního ustanovení zneužívali neféroví prodejci, kteří chtěli odepřít zákazníkům jejich zákonné právo na odstoupení od smlouvy.“

Sdružení dTest se tématem nekalých praktik, ke kterým dochází při prodeji mimo běžné podnikatelské prostory, dlouhodobě zabývá a zejména seniorům v této oblasti pomáhá. V loňském roce právníci dTestu připravili brožuru „Jak nespadnout do pasti“, jejíchž 150 tisíc výtisků již bylo rozebráno. „Při příležitosti této novelizace vydáváme aktualizovanou brožurku, kde je již tato novela zapracována. Je ke stažení zdarma na stránkách www.dtest.cz/novela,“ dodává Zelený.

Kontakty:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

Přihlásit