dTest: Obavy z nafukovací dětské autosedačky potvrzeny

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 5.6.2012   

V aktuálním testu 29 dětských autosedaček neuspělo pět výrobků. Riziko se skrývá převážně v nedostatečné ochraně dítěte při bočním a čelním nárazu. V testu zcela propadla nafukovací autosedačka českého výrobce Gumotex. Pozitivní zprávou je, že tentokrát nebyly v testovaných výrobcích nalezeny vysoké obsahy škodlivých chemických látek. Výrobci zjevně zareagovali na nelichotivé výsledky loňského roku.

Varování směřuje především k autosedačkám, u nichž lze ve shodě s návodem oddělit zádovou opěrku a děti vozit jen na podsedáku; z testovaných například Graco Junior Maxi a Graco Logico L. Při takové přepravě existuje velmi vysoké riziko vážného zranění hlavy dítěte při nárazu na spodní hranu okénka dveří. Nebezpečí se nevyhýbá ani malým dětem do 18 kg hmotnosti, budou-li cestovat v sedačce Peg Pérego Viaggio convertible. Při čelním nárazu dochází k ohrožení hlavy a krku, neboť uvedený výrobek trpí konstrukční vadou.

Mezi nevyhovujícími výrobky je i nafukovací autosedačka Gumotex Bedi, která je určena pro děti od 15 do 36 kg. „Před tímto výrobkem jsme varovali již v době jeho uvedení na trh v roce 2009,“ připomíná Václav Beneš z časopisu dTest. „Výsledky zkoušek, které probíhají při rychlosti 50 kilometrů za hodinu, naše tehdejší obavy potvrdily,“ dodává. Při čelním nárazu se figuríně zastupující tříleté dítě zařízl bezpečnostní pás do krku, figuríně vzrůstem odpovídající desetiletému dítěti se pás zařízl do břicha. Při bočním nárazu je v ohrožení jak hlava, tak i ramena dítěte. U sedačky je téměř nemožné zajistit správné vedení bezpečnostních pásů. „Ačkoliv autosedačce Gumotex Bedi byla udělena homologace, mnozí odborníci jsou toho názoru, že nafukovací sedačku je podle požadavků platné legislativy nemožné homologovat,“ uvádí Beneš.

Výsledky vybraných dětských autosedaček jsou zdarma ke stažení na www.dtest.cz/sedacky.

Časopis dTest dále do červnového vydání připravuje testy vestavných kombinovaných chladniček, videokamer a šamponů pro barvené vlasy.

Kontakty:
Ida Rozová, rozova@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit