Jak testujeme televizory

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Obraz 40 %, zvuk 20 %, vybavení 12,5 %, obsluha 12,5 %, spotřeba energie 5 %, víceúčelnost 10 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Obraz

Hodnocení kvality obrazu (testovací záběry tvoří televizní vysílání, filmy, exteriérové a studiové záběry), zvlášť se hodnotí obraz z analogového a digitálního tuneru, přes SCART a HDMI. Měření jasu a kontrastu obrazovky, vlivu pozorovacího úhlu na změnu svítivosti, kontrastu a vlastností barev; dále měření odrazivosti povrchu obrazovky. Hodnocení plynulosti pohybu obrazu a kvality zobrazení signálu z počítače.

Zvuk

Hodnocení kvality reprodukce mluveného slova, klasické a populární hudby; měření maximální hlasitosti reproduktorů, při které nedochází ke zkreslení.

Vybavení

Hodnocení vybavení a možností připojení externích zařízení.

Obsluha

Hodnocení návodu k použití, běžného používání (doba odezvy při zapínání, přepínání kanálů a změně hlasitosti), ovládání menu a programový průvodce digitálním vysíláním. Kromě dálkového ovládání se bere v potaz i ovládání přímo na přístroji.

Víceúčelnost

Zhodnocení možností příjmu a zobrazování záznamů z různých zdrojů (DVB-T, DVB-S, DVB-C, vysoké rozlišení apod.).

Spotřeba energie

Spotřeba energie v provozu, v režimu stand-by a při úplném vypnutí (je-li možné).

3D obraz

Subjektivní dojmy při sledování celovečerního počítačově animovaného 3D filmu. U vybraných modelů se stejně posuzovala i konverze 2D obrazu do 3D. Hodnotilo se separátně a nezapočítává se do celkového hodnocení.

Přihlásit