Půjčky, kterým je lepší se vyhnout

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Množí se nabídky společností, které vám rády a bez problémů půjčí menší či větší finanční obnos. Inzeráty jsou provázené hesly jako jednoduchost, rychlost, žádné ověřování schopnosti splácet. Skutečnost ovšem není zdaleka tak skvělá.

Poskytovatelé půjček často přímo oslovují určité skupiny osob, o kterých se domnívají, že by se mohly nejspíše nacházet v bezvýchodné životní situaci; tedy především důchodce, nezaměstnané, maminky na mateřské dovolené nebo cizince. Už tak nelehká životní situace se může stát rázem přímo katastrofální. Půjčka je sice poskytnuta velice rychle a žadatel není podrobován nepříjemnému prověřovacímu procesu v bankovní instituci, nicméně jak se říká – nic není zadarmo. A zde to platí dvojnásob.

Prvním průvodním jevem je vysoký úrok, resp. vysoká sazba RPSN, což jsou zjednodušeně celkové roční náklady spojené s půjčkou vyjádřené v procentech. RPSN se může v extrémních případech vyšplhat až do řádu několika stovek procent.

Dalším nezanedbatelným rizikem jsou vysoké smluvní pokuty a úroky z prodlení, které hrozí již při první včas nezaplacené splátce. A k tomu i jen jedna nezaplacená splátka může rovněž znamenat povinnost splatit celou půjčku.

Je třeba si dát pozor i na formu zajištění, která u podobných půjček většinou nechybí. Zvlášť nebezpečné jsou zejména půjčky na směnku. S podepsanou směnkou je totiž spojen v podstatě zaručený úspěch žaloby u soudu a odtud je již jen krůček k exekuci, pokud spotřebitel nemá na zaplacení, což bohužel obvykle nemá.

Skutečný průběh půjčky se všemi jejími pastmi je ovšem ukryt v dlouhých a nepřehledných smluvních či úvěrových podmínkách. Přestože na první pohled nejsou záludnosti patrné, lze je vždy neomylně předpokládat.

Před záludnými půjčkami bohužel spotřebitele nechrání ani zákon o spotřebitelském úvěru, jelikož půjčky do částky 5.000,- Kč jsou z režimu tohoto zákona vyňaty. Právě hranice 5.000,- Kč je pro některé poskytovatele z tohoto důvodu ta nejvyšší a peníze Vám půjčí jednoduše třeba přes SMS!


 

Přihlásit