Test televizorů: Revoluce na obrazovce?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2023 Obsah březnového dTestu

I televizory dnes chtějí být „chytré“. V čem to má spočívat? Jednoduše řečeno v připojení k internetu a s tím souvisejícími službami. Vyloženě zázraky však od těchto funkcí zatím nečekejte.



Češi mají smůlu

Televizory s připojením k internetu samozřejmě až tak horkou novinkou nejsou. Ale teprve po opadnutí mánie kolem 3D začal být koncept chytrých televizí častěji skloňován. Alespoň ve světě.

Vedle přístupu k online obsahu skrze portálové stránky či relativně plnohodnotného prohlížeče internetu má být jedním z hlavních lákadel chytrých televizorů také přístup do rozsáhlých online archivů s filmy, seriály či hudbou. Idea to rozhodně není špatná a společně s dalšími možnostmi chytrých televizorů má potenciál změnit způsob, jakým chápeme televizní zábavu. Jenže právě tady čeká na české diváky studená sprcha. Trh je zatím v plenkách a oproti Spojeným státům či vybraným zemím Evropy je u nás takových služeb nedostatek.

I další zajímavá funkce byla doposud českým divákům víceméně k ničemu – tzv. hybridní televizní vysílání, zkráceně HbbTV. Zcela nedávno však na toto u nás dosud nezorané pole vkročila kabelová síť UPC. A začátkem tohoto měsíce spouští službu také Česká televize. Hybridní vysílání umožňuje televizním stanicím nabídnout na obrazovce vedle běžného programu rozšířené služby přes internet, například přístup do vlastního online archivu, vylepšený teletext a zpravodajství, bohatší informace o pořadech nebo větší interaktivitu. Ne všechny možnosti však u nás budou zpočátku využity.

 

Centrum domácí zábavy

Sečteno podtrženo: českému divákovi v tento moment „chytré“ funkce televizí tolik výhod nepřinášejí. Vedle internetu ale můžete vybavenější televizory zapojit i do domácí sítě a zpřístupnit tak video, hudbu či fotografie uložené třeba v počítači ve vedlejší místnosti. I základní modely dnes běžně přehrají video nebo hudbu z externích disků a USB flash disků.

Poslech hudby si každopádně na většině televizorů nevychutnáte, dokud k nim nezapojíte stereo soustavu nebo systém domácího kina. Dobré reproduktory jsou totiž stále spíše nadstandardem.

 

Vyladěný obraz

Koukat se dá na všechny námi testované televizory, i tak jsou však rozdíly znát. Navíc po vybalení z krabice televizory v řadě případů příliš dobrý obraz nemají. Pracovníci laboratoře u každého televizoru na začátku testu nastavení obrazu optimalizují – často lze totiž úpravou jasu, kontrastu a dalších parametrů dosáhnout lepší kvality, než jakou nabízí výchozí nastavení. Právě nižší jas a kontrast bývají častým nešvarem.

Nejmarkantnější rozdíl je vidět u modelu Philips 46PFL6806H/12. Zatímco ve výchozím režimu je jeho obraz velmi tmavý a celkově si zaslouží pouze dostatečnou známku, po pár úpravách už patří mezi nejlepší v testu. Po změně nastavení obrazu však obvykle vzroste spotřeba energie nad výrobcem deklarovanou hodnotu. Od té se přitom odvíjí energetická třída, od konce minulého roku povinně uváděná na energetickém štítku televizoru. U zmíněného modelu se zvýšila spotřeba oproti deklarované hodnotě dokonce o čtyřicet procent. I tak jsou ale dnešní televizory v průměru poměrně úsporné, zvlášť při srovnání se situací před několika málo roky.

Jste-li náročnější a sledujete-li rádi třeba akční filmy a sportovní přenosy, možná oceníte televizor s účinnou funkcí pro zlepšení plynulosti obrazu. Ta bývá označována jako Tru Motion, Motion Flow, Motion Plus, 200 Hz a podobně. Ne vždy ale podobné zlepšováky fungují úplně dokonale. V některých případech vedou k různě zřetelným obrazovým chybám (digitálním artefaktům). Pak je lepší funkci přepnout na nižší účinnost nebo úplně vypnout. V tabulce uvedené známky za plynulost obrazu se vztahují právě k nastavení, které ke zmíněným neduhům nevede (je-li televizor funkcí pro vylepšení plynulosti vybaven).

Ani hůře hodnocené modely nejsou nesledovatelné. Postavíte-li však televizi s kvalitní kompenzací pohybu vedle modelu, který ji nemá, rozdíl zejména u scén s rychlejšími pohyby poznáte. Ne každý je vůči tomuto aspektu citlivý, na jiné zas může vylepšená plynulost působit nepřirozeným dojmem. Pokud si nejste sami sebou jisti, srovnejte televizory na vlastní oči v prodejně.

Přihlásit