dTest: Dovolená s dluhy

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 11.5.2012   

Banky a úvěrové společnosti nabízejí úvěr na cokoliv, třeba i na dovolenou. V době, kdy dochází k  nárůstům osobních bankrotů, a banky vynakládají nemalé prostředky k podpoře finanční gramotnosti, není křiklavějšího případu zbytečného zadlužování.

Z průzkumu časopisu dTest mezi deseti významnými cestovními kancelářemi a agenturami vyplynulo, že spotřebitelský úvěr na financování dovolené zprostředkují čtyři z nich. Návrh smlouvy a přesné podmínky není snadné získat, většinu informací dostanete až na pobočce, udělat si přehled předem je tak značně komplikované. Extrémní byl požadavek cestovní agentury MYWAY.CZ, která chtěla nejprve podepsou cestovní smlouvu a až poté by poskytla podmínky jejího financování. Takový postup je zcela v rozporu se zákonem.

Mezi nabízenými úvěry bylo možné najít nabídky s 0% navýšením, ale při podrobném studiu většiny ostatních se roční náklady na úvěr pohybovaly mezi 20 – 57 %, doba splátek převážně nepřesahovala jeden rok. I laik po chvíli zkoumání pozná, že takové úvěry jsou extrémně nevýhodné a zadlužovat se kvůli 14 dnům u moře je zbytečné.

Moment překvapení během průzkumu přineslo zjištění, že reklamu na úvěry na dovolenou si neplatí ani tak cestovní kanceláře, jako spíše banky a další poskytovatelé úvěrů. Přitom tyto subjekty často investují do finančního vzdělávání nemalé částky a vytvářejí dojem společensky odpovědných firem. Realitu jednoduše odhalíte zadáním spojení „úvěr na dovolenou“ do našeho internetového vyhledávače.

Podrobnosti z průzkumu sjednávání úvěrů na dovolenou jsou k dispozici na www.dtest.cz/dovolenanauver.

Kontakty:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit