Dovolená s dluhy

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.5.2012   

Banky a úvěrové společnosti nabízejí úvěr na cokoliv, třeba i na dovolenou. V době, kdy dochází k  nárůstům osobních bankrotů, a banky vynakládají nemalé prostředky k podpoře finanční gramotnosti, není křiklavějšího případu zbytečného zadlužování.

Z průzkumu časopisu dTest mezi deseti významnými cestovními kancelářemi a agenturami vyplynulo, že spotřebitelský úvěr na financování dovolené zprostředkují čtyři z nich. Návrh smlouvy a přesné podmínky není snadné získat, většinu informací dostanete až na pobočce, udělat si přehled předem je tak značně komplikované. Extrémní byl požadavek cestovní agentury MYWAY.CZ, která chtěla nejprve podepsanou cestovní smlouvu a až poté by poskytla podmínky jejího financování. Takový postup je zcela v rozporu se zákonem.

Mezi nabízenými úvěry bylo možné najít nabídky s 0% navýšením, ale při podrobném studiu většiny ostatních se roční náklady na úvěr pohybovaly mezi 20 – 57 %, doba splátek převážně nepřesahovala jeden rok. I laik po chvíli zkoumání pozná, že takové úvěry jsou extrémně nevýhodné a zadlužovat se kvůli 14 dnům u moře je zbytečné.

Moment překvapení během průzkumu přineslo zjištění, že reklamu na úvěry na dovolenou si neplatí ani tak cestovní kanceláře, jako spíše banky a další poskytovatelé úvěrů. Přitom tyto subjekty často investují do finančního vzdělávání nemalé částky a vytvářejí dojem společensky odpovědných firem. Realitu jednoduše odhalíte zadáním spojení „úvěr na dovolenou“ do vašeho internetového vyhledávače.

Přihlásit