Děti a slunce: Neriskujte zdraví svých potomků

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.6.2012   

Letní slunce a opalování představují pro lidský organismus v mnoha ohledech nebezpečí. To, jak před slunečním zářením chráníte své děti, má navíc zásadní vliv na jejich zdraví v budoucnosti. Vhodný opalovací krém přitom není zdaleka to jediné, na co byste měli v souvislosti s dětmi a sluncem myslet.

Počet spálení kůže či vystavení vysokým dávkám UVB záření v dětském věku negativně působí na imunitní systém a zvyšují riziko pozdějšího vzniku rakoviny kůže.  Narušení imunitního systému UVB zářením se v dětském věku může projevit destrukcí řetězců jádrových kyselin v množících se buňkách kůže. Pigmentové buňky s porušenou DNA se v průběhu života dále množí a defektní informace se přepisuje do genetického materiálu následujících generací buněk. Při vzniku další mutace se defekt rozšiřuje, a když překročí toleranční hranici, může vzniknout nádorová buňka. Oslabení imunity se přitom projevuje v celém organismu.

Negativním aspektům slunečního záření lze u dětí (i dospělých) do určité míry předcházet použitím kvalitní kosmetiky s ochranou před UVB a UVA zářením. Použití ochranného přípravku ale nemusí znamenat vítězství - to pokud je přípravek nedostatečně účinný nebo pokud nedodržíte zásady správného používání. K nejčastějším prohřeškům patří vynechání některých oblastí těla (byť sluneční paprsky si nevybírají a pronikají i oblečením), nedodržení doporučeného množství pro aplikaci (je ve skutečnosti překvapivě velké) a především nedodržení pravidelných intervalů pro opakovanou aplikaci. Obnovení ochranné vrstvy je přitom nutné zejména po koupání.

 

Bezpečný pobyt na slunci sobě a svým dětem zaručíte, budete-li dodržovat následující zásady:

  • Děti do jednoho roku nikdy nevystavujte sluníčku! V raném věku se zvyšuje riziko pozdějšího onemocnění rakovinou kůže.
    Děti do tří let se mohou na slunci zdržovat jen krátkou chvíli, vždy chráněné přípravky na opalování s vysokým ochranným faktorem, v lehkém oblečení, s kloboučkem a slunečními brýlemi.
  • Pro starší děti a dospělé platí, že čas mezi 11. a 15. hodinou by se měl trávit ve stínu. Ochranná kosmetika a oblečení jsou i pro stín nutností.
  • Nespoléhejte se na ochranu textilií. Bavlna například propouští ještě asi 10 % ultrafialového záření; mokré tričko propustí dokonce až 20 % záření.
  • Vybírejte kosmetiku s vysokým ochranným faktorem a přihlížejte vždy k fototypu. Nezapomeňte, že u moře a na horách slunce svítí mnohem intenzivněji.
  • Nešetřete! Vtírejte krémy či mléka do pokožky co nejčastěji (třeba i každé dvě hodiny) a v dostatečném, výrobcem doporučeném množství. Pamatujte si však, že několikanásobná aplikace neprodlužuje dobu pobytu na slunci.
  • Deklarace o voděodolnosti znamená, že opalovací přípravek chrání kůži po dobu koupání. Aplikaci je třeba po koupání zopakovat.
  • Kůže je po pobytu na slunci vysušená. Večer po umytí namažte děti i sebe hydratačními či promašťovacími kosmetickými přípravky.
  • Při vyšší intenzitě slunečního záření používejte ochranné opalovací přípravky vždy, když se pohybujete venku, nikoli pouze při „opékání se“ na pláži nebo při vysokohorských túrách.

Databáze testovaných výrobků

Opalovací přípravky pro děti 2014 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Přihlásit