dTest: Přečtěte si smlouvu s operátorem, stačí půl milionu znaků

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 4.5.2012   

Zákazníci mobilních operátorů často nevědí, co obnášejí smluvní podmínky operátorů, které spolu se smlouvou odsouhlasili. Odrazuje je jejich nepřehlednost a délka. Průzkum časopisu dTest se tedy zaměřil právě na ně.

Z náhodného dotazování časopisu dTest vyplynulo, že jen velmi malé množství klientů mobilních operátorů nahlíží do jejich smluvních podmínek. Žádný z dotazovaných je nepřečetl celé. A není se co divit. Délka a nepřehlednost textu klienty odrazuje. Pro detailní znalost svých práv si totiž musí přečíst desítky stran textu.

Ke každé smlouvě se váží všeobecné obchodní podmínky a ceník, ale s mírou slev a akčních nabídek se množství dokumentace dále rozrůstá. „Při analýze smluvních podmínek jsme přepočítali znaky v dokumentech operátorů. Smutné prvenství si vydobyla společnost T-Mobile, jejíž dokumentace obsahuje přes půl milionu znaků, O2 má bezmála 300 000 znaků a Vodafone přibližně 134 000 znaků,“ říká Miloš Borovička, poradce časopisu dTest, a dodává: „Spotřebitelům vždy radíme číst smluvní dokumentaci, ale zde to lze jen těžko požadovat. Nejdůležitější ustanovení z obchodních podmínek operátorů proto uvádíme i v našem srovnávači tarifů www.dtest.cz/tarify, ve kterém lidé porovnají nejen ceny, ale také uvidí právní kličky, které by jinak mohli přehlédnout.“

K prvnímu lednu vešla v platnost rozsáhlá novela zákona o elektronických komunikacích, která obsahuje řadu „prospotřebitelských“ ustanovení. Také Český telekomunikační úřad v minulém týdnu vyzval operátory, aby plánované změny zaměřili na zlepšení obchodních podmínek. „Vyzýváme proto operátory, aby skutečně zlepšili situaci svých klientů, k čemuž snadná orientace ve smlouvě i dalších dokumentech nepochybně patří,“ uzavírá Borovička.

Podrobné výsledky průzkumu rozsahu obchodních podmínek a přenášení čísel mezi operátory jsou k dispozici na www.dtest.cz/zmenaoperatora.

Kontakty:

Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
 


Přihlásit