Nepřehledné smluvní podmínky operátorů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.5.2012   

Zákazníci mobilních operátorů často nevědí, co obnášejí smluvní podmínky operátorů, které spolu se smlouvou odsouhlasili. Odrazuje je jejich nepřehlednost a délka. Průzkum časopisu dTest se tedy zaměřil právě na tyto podmínky.

Z náhodného dotazování časopisu dTest vyplynulo, že jen velmi malé množství klientů mobilních operátorů nahlíží do jejich smluvních podmínek. Žádný z dotazovaných je nepřečetl celé. A není se co divit. Délka a nepřehlednost textu klienty odrazuje. Pro detailní znalost svých práv si totiž musí přečíst desítky stran textu, obzvláště pokud se rozhodne operátora změnit.

 
Ke každé smlouvě se váží všeobecné obchodní podmínky a ceník, ale s mírou slev a akčních nabídek se množství dokumentace dále rozrůstá. Při analýze smluvních podmínek byly přepočítány znaky v dokumentech operátorů. Prvenství si vydobyla společnost T-Mobile, jejíž dokumentace obsahuje přes půl milionu znaků.
 
Náš srovnávač tarifů na stránkách www.dtest.cz/tarify se snaží zdůraznit nejdůležitější ustanovení z obchodních podmínek operátorů. Lze v něm tedy porovnat nejen ceny, ale i právní kličky, které by jinak spotřebitel mohl přehlédnout. Důležité informace ke změně operátora naleznete v souboru, který si můžete stáhnout pod tímto článkem .
 
K prvnímu lednu vešla v platnost rozsáhlá novela zákona o elektronických komunikacích, který obsahuje řadu „prospotřebitelských“ ustanovení. Také Český telekomunikační úřad v minulém týdnu vyzval operátory, aby plánované změny zaměřili na co nejvyšší ochranu spotřebitele. Novela by měla vést operátory ke snaze skutečně zlepšit situaci svých klientů, mezi což snadná orientace ve smlouvě i dalších dokumentech nepochybně patří. Bohužel ohlášené změny očekávání nenaplňují.

Přihlásit