E-shopy se nechovají ke spotřebitelům fér

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.4.2012   

Právníci časopisu dTest se v rámci rychlého průzkumu správnosti nabídky a obchodních podmínek e-shopů soustředili na správné uvádění cen, uzavírání kupní smlouvy a jednostranné změny cen. Jen dva z dvaceti pěti obchodů byly hodnoceny bez výhrad.

Zákazník má právo být informován o konečné ceně produktu, tedy se zahrnutím všech daní a recyklačních či jiných poplatků. Některé e-shopy ale výslednou, tedy nejvyšší cenu opticky potlačí ve prospěch nižší ceny, například bez daně z přidané hodnoty. Takové jednání není vždy nezákonné, ale dTest ho nepovažuje za korektní vůči spotřebitelům.

Součástí průzkumu byl i okamžik uzavření kupní smlouvy, od něhož prodejce nemůže jednostranně měnit cenu či jiné náležitosti smlouvy. Kupní smlouva by měla být podle právníků dTestu uzavřena okamžikem doručení objednávky spotřebitele prodávajícímu na základě konkrétně sjednaných podmínek v rámci objednávkového procesu. E-shopy ale nejčastěji označují za vznik kupní smlouvy okamžik, kdy kupujícímu dojde potvrzení o akceptaci smlouvy prodávajícím. Tím jsou ale samy proti sobě, protože v případě, že zákazníkovi potvrzení nedojde, pak smlouva nevznikla a spotřebitel jí tak není vázán.

Poslední oblastí, na kterou se průzkum zaměřil, byla možnost jednostranné změny ceny či zrušení smlouvy obchodníkem. Většina e-shopů si vyhrazuje na takovou změnu právo. Až na výjimky však platí, že na smlouvě lze trvat za ujednaných podmínek. Výjimku představuje například zcela zjevný omyl v kupní ceně, kdy při uzavírání smlouvy musí být zcela jasné, že něco není v pořádku.

Při nejasnostech s obchodními podmínkami e-shopů, mohou spotřebitelé kontaktovat poradenskou linku časopisu dTest na telefonním čísle 299 149 009.
 


Přihlásit