Ležák nebo pils? Belgičané testovali pivo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 4/2012

V belgickém testu 44 značek piva plzeňského typu skončil plzeňský Prazdroj až šestý. Podle hodnotitelů mělo pivo z Plzně málo alkoholu. Je to špatně, nebo dobře?

Kdyby čeští pivaři uměli vlámštinu, jistě by ve spravedlivém rozhořčení táhli na Brusel.

Nikoli však do sídla Evropské komise, ale do redakce vlámsky psaného belgického časopisu Test Aankoop, v překladu Nákupní test. Časopis loni v říjnu zveřejnil výsledky testu 44 značek piva plzeňského typu (pilsbier). Výsledek pro Česko nebyl špatný, ovšem oslnivý také ne. Jediné testované plzeňské, které pocházelo přímo z Plzně, konkrétně Pilsner Urquell, skončilo až na šestém místě. Vítězem testu, tedy nejvíce „pils“, se stal belgický ležák Bockor Pils z tamního města Belegem.

V anonymním testu ležáků typu pilsbier posuzovalo 60 školených hodnotitelů chuť, obsah původního extraktu, tedy sladového výtažku, a obsah alkoholu. Zkoumali také, zda jsou na pivní etiketě uvedeny všechny povinné údaje a ověřovali jejich správnost.

Testovaly se jak renomované značky, tak supermarketová piva, tedy privátní značky obchodních řetězců. Požadavky testu a nároky na označení ležák nesplnilo 13 ze 44 piv, a to kvůli ošizenému podílu původního sladového výtažku. Mezi hříšníky převládala supermarketová piva, například ARO, Karlsquell, Cara Pils, Karl Pils nebo Gold Pils. Supermarketová piva také až na výjimky skončila ve spodní části tabulky, hodnotitelům třeba vadilo, že na etiketách chyběl název pivovaru, anebo se nedala zjistit země původu.Přihlásit