Test vodotěsných obalů na mobily 2012

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2012

Vodotěsné obaly na mobilní telefony budou zajímat především vodáky, ale nejen ty. K tomu, abyste svůj telefon vystavili potenciálně zničujícímu kontaktu s vodou, mnohdy stačí málo. Vhodné vodotěsné pouzdro před nežádoucími účinky vody ochrání.

Dobrá rada

Nejlepší z testu je pouzdro Aquapac 108 Mini Electronics Case (velmi dobře, 440 Kč). Nejenže si jako většina ostatních udrželo vodotěsnost i po zkouškách odolnosti, ale také se s ním nejpohodlněji zachází a nabízí nejsnadnější práci s telefonem. Kvalitní je i nejlevnější model ve výběru, Lavod LMB-007s (dobře, 230 Kč). Jeho otevírání a zavírání ale není tak snadné a také obsluha telefonu je obtížnější. Kupodivu i obyčejný plastový sáček je v neporušeném stavu stejně vodotěsný jako ostatní obaly. Snadno se však roztrhne a tak se jeho použití raději vyhněte.

Zapouzdřené telefony

Jak nejlépe ochránit mobilní telefon před zničující koupelí? Tu otázku si dříve nebo později položí snad každý, kdo vyráží na vodu. Řešení nabízejí speciální vodotěsné obaly na elektroniku. Vhodné jsou nejen pro vodáky, využití najdou i všude tam, kde hrozí riziko zvýšené vlhkosti či kontaktu s vodou. Je na ně spolehnutí? Otestovali jsme devět modelů a výsledky jsou povzbudivé. Do srovnání jsme ze zvědavosti zařadili také obyčejný plastový sáček.

Spadne-li vám telefon do vody, možná budete mít štěstí a po vysušení začne opět fungovat. Spoléhat se na to ale nedá a i v tom lepším případě si z promáčeného telefonu dlouhé hodiny nezavoláte. A to se může zejména v dramatických situacích krutě vymstít; nemožnost okamžitě přivolat pomoc rozhoduje v krajních případech mezi životem a smrtí. Vodotěsná pouzdra tedy rozhodně nejsou určena jen těm, kteří si nedokážou představit dovolenou bez své oblíbené hračky.

Ve specializovaných prodejnách a na internetu seženete obaly slibující ochranu mobilních telefonů rámcově za 200 až 700 korun. Otázka samozřejmě zní, zda je nutné utrácet za ty drahé, nebo svůj účel splní i levnější modely. Výsledky testu ukazují, že kvalitní jsou obaly všech cenových kategorií. Nepřekvapí, že jedinou výjimku představuje běžný plastový sáček ze supermarketu. I ten sice může telefon ochránit, ale raději na to nesázejte. Stačí nepatrná trhlina a je zaděláno na katastrofu.

Voda (téměř) bez šance

Půlhodinový pobyt v hloubce jednoho metru ustála všechna pouzdra bez problémů. Zajímala nás i odolnost uzavíracích mechanismů, tedy podle předpokladu toho nejslabšího prvku ochrany. Ani tady jsme ale na vážné problémy nenarazili – většina pouzder fungovala i po pěti stech otevřeních jako nová. Jen do modelu Overboard prosáklo skrz uzavírací mechanismus po zátěžové zkoušce nepatrné množství vody. Podobná situace nastala také u obalu SealLine, nicméně průsak se při druhém pokusu se stejným vzorkem nepodařilo zopakovat. Na vodotěsnost neměl žádný vliv ani test mechanické odolnosti – desetiminutové omílání v otočném bubnu naplněném pískem zanechalo na pouzdrech jen škrábance. Devastující byla zkouška pouze pro plastový sáček.

Většina mobilů v našich testech sice pětiminutový pobyt v simulovaném dešti ustojí, ale do řady z nich zateče a jsou použitelné třeba až po několikadenním vysychání. Pořádný liják, který vás zastihne nepřipravené na túře, nebo regulérní vykoupání při převrácení lodi jsou ale trochu jiná káva. Riziko permanentního poškození nebo alespoň zkrácení životnosti telefonu je v takových případech vysoké.

Měkká, nebo pevná?

Většina pouzder je vyrobena z měkkého plastu a pojme telefony mnoha velikostí. Rozměry si v každém případě před koupí ověřte, řada výrobců dodává pouzdra v různých velikostech. Modely iPega a Krusell mají pevný obvodový rám a jsou navrženy speciálně pro iPhone a srovnatelně velké telefony. Na jednu stranu je takové řešení elegantnější, ale přináší určité nevýhody. V první řadě rám zamezuje přístupu k tlačítkům po stranách telefonu. Dalším mínusem je nedostatek místa nutného pro dosažení vznášivosti.

Ke dnu sice klesají pod tíhou telefonu všechna pouzdra, ale ta měkká lze k plování jednoduše přimět zvětšením objemu vzduchu; například tak, že je vystelete zmačkaným papírem.

Obsluha bez významných problémů

V pouzdrech jsme zkoušeli hlavně iPhone 4, pokud to však rozměry umožnily, sáhli jsme také po telefonu LG KS 660 s rezistivním, tedy na tlak reagujícím displejem a klasické Nokii N82. Celkově lze říci, že ovládání přístrojů s dotykovými displeji obtíže nepůsobí, alespoň pokud obal není pod vodou. Trochu jsme si však lámali hlavu nad modelem Krusell, jehož dolní polovina je méně průhledná a část displeje tedy hůře čitelná. Chcete-li s telefonem operovat i pod hladinou, vybírejte pozorněji – obsluha ponořených dotykových displejů bývá v některých případech problematická.

Pokud jde o klasické mobily s fyzickými tlačítky, tak ty se dají používat téměř stejně snadno jako „naostro“. Horší to je jen s tlačítky umístěnými z boku přístrojů. Už jsme zmínili, že pouzdra s pevným rámem k nim zcela zamezují přístup, ale i měkké obaly mohou být problematické. Obtížně se nahmatávají zejména u modelů DCPW-02, Lavod a SealLine.

Někteří výrobci doporučují před ostrým nasazením vodotěsnost obalu vyzkoušet. S tím lze jedině souhlasit. Je třeba mít na paměti, že záruka se vztahuje pouze na samotné pouzdro a nikoliv na vložený přístroj. Někteří výrobci také doporučují použití silikátového gelu, který absorbuje v pouzdru kondenzovanou vlhkost. K modelu Overboard je balíček takového gelu přibalen.

Jak se z nich volá?

Se zapouzdřenými telefony se dá volat celkem bez problémů. Počítejte ale s tím, že když s telefonem v ruce zahýbete, osoba na druhé straně uslyší poměrně rušivé šustivé zvuky a bude vám hůře rozumět. A jen stěží lze volat s hlasitým odposlechem – silná akustická zpětná vazba uvnitř pouzder totiž způsobuje nesnesitelný hluk. Také komfort držení je u měkkých obalů poněkud omezen, ale to zas tak vážný problém není.

Testované výrobky - vodotěsné obaly (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vodotěsné obaly (10 výrobků)
poslední aktualizace: 13.4.2012


Přihlásit