Černé ovce: Sponzorský dar

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 6/2008

Sponzorský dar, jehož poskytnutím je podmiňováno provedení zákroku hrazeného z veřejného zdravotního pojištění, je třeba posuzovat jako úplatné poskytnutí zdravotní péče. Takový právní úkon podle § 39 občanského zákoníku svým obsahem odporuje zákonu a obchází jej a proto je neplatný.

Když se řekne „sponzorský dar“, je naprosto jasné, že se jedná o dobrovolný příspěvek, na který nikdo nemá nárok a který nemůže být vymahatelný. Vím to, protože v charitativní oblasti se aktivně pohybuji již více než devět let a také vím, že získat sponzora je hodně obtížné. I proto mě zaujalo, když jsem se dozvěděla, že nemocnice v Brně si vynucuje sponzorský dar za operaci šedého očního zákalu…
Jiřině Floriánové je 87 let. Oční lékař jí diagnostikoval šedý oční zákal a doporučil operaci. V Brně je vyhlášena jako velmi kvalitní pracoviště Vojenská nemocnice. Tam se paní Floriánová na operaci v dubnu loňského roku objednala a dostala termín na leden. V listopadu jí z nemocnice zavolali a oznámili, že termín platí, ale že si musí připravit peníze na sponzorský dar – za každé oko 2500 Kč. Nelíbilo se to ani paní Floriánové, ani její dceři Darii Dytrychové. A protože tomu nechtěly uvěřit, zašly do nemocnice a dozvěděly se, že jde o nový příkaz ředitele. A také se dozvěděly, že pokud na to nemají, mohou jim těch pět tisíc rozepsat do splátkového kalendáře.


Přihlásit