O kvalitě květin a okrasné zeleně

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 4/2012

Ačkoli Češi utratí za květiny takřka devět miliard korun ročně, kontrolou kvality prodávaných květů a okrasné zeleně se nikdo nezabývá. Už čtyři roky totiž neplatí žádné právní předpisy, podle nichž by se hodnotila jakost květin a také jejich cibulí a hlíz.

Začalo jaro a k jaru patří květiny. Ať už si je kupujeme do vázy nebo na záhon, je dobré vědět, že ochrana spotřebitele je u nás v těchto případech velmi slabá a někdy dokonce nulová. České oborové normy pro květiny a řezanou zeleň, pro hrnkové rostliny a pro osivo a sadbu květin byly zrušeny v roce 1995. Později se prodej čerstvých řezaných květin a čerstvé okrasné zeleně řídil normami Evropské unie a převzali jsme také unijní normy jakosti pro květinové cibule a hlízy. I tyto normy přestaly platit, když je v roce 2008 Evropská unie zrušila a nové nezavedla. Tehdy bylo na českém Ministerstvu zemědělství rozhodnuto, že ani u nás žádné normy nejsou zapotřebí.

Když neexistují normy, neexistuje ani možnost kontrolovat jejich plnění v praxi a v případě závad zamezit prodeji květin. „Od prvního pololetí roku 2008 již nejsou prováděny žádné kontroly jakosti květin v důsledku absence zákonných požadavků na jejich kvalitu,“ stojí černé na bílém v Situační a výhledové zprávě Okrasné rostliny, kterou loni v prosinci vydalo Ministerstvo zemědělství.

Před rokem 2008 kontrolovala řezané květiny, okrasnou zeleň, květinové hlízy a cibule Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zajímala se především o jejich jakost a označování; okrasné rostliny sice nejsou k jídlu, ale patří mezi zemědělské výrobky. Závad našla SZPI docela dost. Například v roce 2005 shledali inspektoři 16 nevyhovujících vzorků z celkem 51 šarží řezaných květin, nevyhověly zejména kvůli nedostatečnému označování. V roce 2006 bylo jako nevyhovující vyhodnoceno 11 vzorků z 63 odebraných, v tomto případě šlo vždy o cibule a hlízy květin. SZPI se zaměřovala na kontrolu nejčastěji prodávaných květin jako růže, karafiáty, gerbery a chryzantémy; a to jen u přímých dovozců či ve velkoobchodních skladech.

Že zákazníci nejsou z pohledu kvality při nákupech v současné době nijak chráněni, přiznává i předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák. Za květiny přitom neutrácíme právě málo. V roce 2010 za ně Češi vydali takřka devět miliard korun, z toho tři miliardy právě za květiny řezané. Další bezmála tři miliardy korun pak za ty v květináči, odborně se jim říká hrnkové. Také pro ně neplatí žádná norma.


Přihlásit