Fejeton: Polyfunkční dědeček

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2012

Kupte si elektrický ruční mixér! Dneska už toho mixéry umějí tolik, že budete koukat! Což mi připomíná mýho dědečka, kterej toho taky uměl tolik, až všichni koukali.

On byl totiž posedlej vynalézáním věcí, které by mu (a potažmo – to se musí uznat – i celé naší chudé rodině) usnadnily práci. Ne že by nad tím tak koumal, měl na to takovou čínskou metodu: jak něco podobnýho viděl, hned se to snažil okopírovat a sestrojit z harampádí, které se nám válelo v kůlně. My, děti, jsme to sice obdivovaly, ale uplatňovaly jsme v podobných případech vlastní metodu: zkoušely jsme to ukrást.

Samozřejmě, že děda taky jednou sestavil babičce mixér, aby furt nemusela šlehat a hníst rukama, ale byl to jen krátkodobej a celkem nepovedenej pokus. Museli jsme přitom šlapat na kole, který přes spoustu převodů pohánělo dvě drátěný metly upevněné v prádelním hrnci. Akorát jednou jsme tak vyrobili bramborovou kaši a vyprali jednu várku jemného prádla, než se mixér rozpadl. Děda pak ještě uvažoval o tom, že by ho napojil na elektrickou síť, ale protože jsme měli na kontě už tři požáry trafostanice, od svého záměru upustil.

Ale kvůli tomu jsem si na dědu nevzpomněl. On byl hodnej a oblíbenej člověk a měl u nás na vsi spoustu funkcí – to proto, že nikomu nedokázal říct ne. Tak například v jednom čase dělal místního lidového knihovníka, sběrového referenta, hlídače třešňové aleje, výběrčího místních poplatků a trenéra pingpongového družstva, ačkoliv tenhle sport v životě neviděl. Všechno pochopitelně vedle svého zaměstnání. A jak měl spoustu funkcí, tak logicky nemohl dělat všechny dobře a v některých (na střídačku) selhával. Občas se třeba večer probudil v tý třešňový aleji, a zatímco naše parta prchala ze stromů, on se klidně zeptal: „Tak jakou knížku jste si vybrala, paní Vondráčková?“ anebo zařval: „Jak to hraješ ten bekhend, vole!“ A v tom mi připomínal ten mixér!

Poněvadž když má takovej mixér spoustu funkcí, tak logicky mu některý jdou líp a jiný hůř a některý po čase zcela selžou. Vím to z dědečkova příkladu, ale taky ze zkušenosti, jelikož mám doma tři elektrické ruční mixéry: jeden hněte, jeden šlehá a jeden seká, přičemž původně uměly všechny všechno.

A to jsem v nich ani nezkoušel drtit led. Nějaký plastový čudlíky uvnitř se vykotlaly, vylámaly, popraskaly a to už vám nikdo dneska nespraví, kupte si za osm stovek novej. (Dědeček se kupodivu nikdy nepolámal.)

Asi to někomu došlo, takže teď jsou na trhu ruční mixéry, který toho umí strašně moc – ale každej zvlášť. Kupte si teda nejmíň tři, vyjde to zhruba na stejno jako ve shora uvedeném případě, šlehejte, hněťte, míchejte, sekejte, drťte… a vzpomeňte si přitom na svýho dědečka.

Jako já.

 

Zdeněk Rosenbaum
 


Přihlásit