Nejdříve přemýšlejte a zkoušejte...

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2008

Abyste svoji budoucí myčku nádobí milovali, musíte jejímu výběru věnovat maximální pozornost. V opačném případě se vám může stát, že po prvním okouzlení přijde vystřízlivění a s ním i zlost.
Potom už s nemilovanou pomocnicí těžko něco uděláte. O čem musíte přemýšlet?

Počet programů: Standardní myčky nabízejí zpravidla pět programů, komfortní většinou osm až dvanáct. Zamyslete se, pokud vás bude lákat množství programů, zda je skutečně využijete, abyste zbytečně neplatili za něco, co bude ležet ladem. Nebudete-li si jisti, nechte si „poradit“ svojí automatickou pračkou – perete-li prádlo jen ve dvou, případně třech programech, vězte, že stejný vzorec chování s největší pravděpodobností uplatníte i u myčky.

Sušení nádobí: Standardní myčky suší nádobí chlazením páry, po 10 až 15 minutách od ukončení programu lze nádobí vyndat (případně i dříve, pára však bude proudit ven z myčky); při vyndávání si musíte dát pozor na prohlubně hrníčků či skleniček, může v nich zůstat trochu vody. Komfortní přístroje pracují s aktivním sušením a nabízejí i tzv. turbosušení (pro případ, že nádobí okamžitě potřebujete).

S inteligencí, nebo bez inteligence: Za „neinteligentní“ myčku přemýšlíte vy – volíte podle míry zašpiněného nádobí odpovídající mycí program. Mozkem inteligentních myček je elektronický programátor, který se za vás postará o volbu správného programu; infračervený paprsek senzoru nahlásí, jak je nádobí zašpiněné (podle stupně zakalení vody) a poté programátor automaticky nastaví optimální mycí program, případně tlak vody v ostřikovacích ramenech, teplotu vody i počet oplachů. Inteligentní myčky dokáží rozpoznat množství vloženého nádobí a podle toho změnit spotřebu vody i délku programu.

Šířka myčky: Volit můžete mezi „šedesátkou“ a „pětačtyřicítkou“; není mezi nimi příliš velký rozdíl ve spotřebě proudu a vody. Pokud uvažujete o užší myčce, nasadíme brouka do hlavy: oněch pouhých patnáct centimetrů vám bude opravdu hodně scházet a mohou se vám dost prodražit. Až za vás bude myčka mýt nádobí, nebude se vám chtít mýt ani pár kousků nádobí v ruce; užší myčka pak bude mýt častěji a náklady s tím spojené (zejména s mycími prostředky) budou zbytečně stoupat. Budete-li rekonstruovat malou kuchyňku, raději zužte skříňku než prostor pro myčku. „Šedesátka“ se vyplatí i dvoučlenné rodině, až se zaplní (většinou za dva či tři dny), tak se pustí; vyplatí se dokoupit nádobí (hlavně hrníčky, talíře, lžičky…).

Ochrana proti úniku vody: Není-li myčka vybavena funkcí Aqua Control (AquaStop, Aqua alarm, Water stop – různé pojmenování téhož), v žádném případě ji nekupujte. Systém ochrany proti úniku vody vám dá jistotu, že nevytopíte ani sebe ani sousedy pod sebou. Pokud by voda začala unikat, bezpečnostní ventil ji okamžitě zavře přímo u vodovodního kohoutku.


Další přemýšlení o myčce už musíte absolvovat v obchodě, abyste do výběru mohli zapojit oči a ruce…

Koše: Nádobí se vkládá do dvou výsuvných košů; horní je zpravidla vybaven variabilními držáky (např. na skleničky, jemné nádobí), které zabraňují vzájemnému dotyku, u některých modelů je výškově nastavitelný (v případě nutnosti lze vysoké kusy nádobí dát do spodního i horního koše). Příbory, nože a další kuchyňské náčiní se většinou myjí v příborovém košíku (rukojetí dolů a pozor – vysoké náčiní nesmí bránit ostřikovacím ramenům v otáčení). Některé myčky jsou vybaveny samostatným vytahovacím třetím košem (nad horním košem), který je určen jen na příbory.
Dáte-li přednost výškově nastavitelnému koši, musíte si v obchodě vyzkoušet, jak snadno či obtížně se s ním manipuluje. Zhoršená manipulace nakonec vyústí v to, že koš raději necháte pouze v jedné poloze.

Síta a ostřikovací ramena: Musíte se o ně starat, aby myčka dobře myla (usazují se v nich hrubší i jemné zbytky nečistot). Vyzkoušejte si, zda se snadno dostanete k soustavě sít (musí se vytáhnout spodní koš) a zda se dají snadno rozložit a složit. U ostřikovacích ramen (horní a spodní) sledujte míru obtížnosti vyjímání a zpětného nasazování.

Zásobníky regenerační soli a leštidla: Vyzkoušejte si, jak se k nim dostanete a zda lze víka (zejména u zásobníku se solí) pohodlně otevřít a zavřít.

Energetický štítek: Napoví vám, kolik si myčka vezme proudu a vody na jeden cyklus mytí. Na štítku naleznete jak energetickou třídu (klasifikace A, resp. A+ až G), tak konkrétně uvedené hodnoty. Dále z něj vyčtete, v jaké třídě účinnosti se nachází mytí a sušení nádobí. Nepodceňte údaj o hlučnosti, aby vám myčka nelezla na nervy, což se může stát. Dobrá myčka lehounce ševelí a bez obav ji můžete pustit pozdě večer i v noci, aniž by rušila sledování televize nebo vaše spaní. Hlučnost nejtišších myček se pohybuje mezi 41–43 dB (re 1 pW), s každým decibelem navíc hluk dost stoupá, až může dosáhnout hodně hlasitého hovoru – 52 dB (re 1 pW); vedle takové myčky pořádně neslyšíte, co vám kdo říká, byť stojí vedle vás.

Přihlásit