dTest: 15. březen je Světovým dnem práv spotřebitelů, stále je co zlepšovat.

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 15.3.2012   

Když americký prezident J. F. Kennedy 15. března 1962 vyhlásil základní spotřebitelská práva, určil tím nový směr v pohledu na zákazníka, jako slabší smluvní stranu vyžadující zvýšenou péči a ochranu. Na počest této události byl v roce 1983 pak 15. březen vyhlášen dnem spotřebitelů. I přes nemalé pokroky je však i přesně po 50 letech od vyhlášení prvních čtyř základních práv zákazníků stále co zlepšovat.

Zákazníci se na trhu setkávají s nejrůznějšími triky až podvody obchodníků, kteří se je snaží jejich práv zbavit či je jinak omezit. Reakcí na tuto situaci je i poradenská linka dTestu – 299 149 009 – na kterou se zákazníci pravidelně obracejí. „Za minulý rok naši poradci vyřídili téměř 12 tisíc dotazů, přičemž v současné době vyřizujeme průměrně 70 případů denně,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí poradenské linky časopisu dTest.

Zajímavou situací řešenou právní poradnou dTestu byly praktiky jednoho velkého prodejce obuvi, který při uznané reklamaci jedné z bot, vrátil zákazníkovi pouze polovinu kupní ceny páru. A důvod? Poškozená bota je přeci pouze jedna, druhou může zákazník zcela normálně užívat. Toto však není jediný úsměvný případ.

„Jindy se na nás obrátil zákazník, který se s prodejcem sice dohodl, že reklamace je oprávněná, avšak nemohli se shodnout podle jakého zákonného ustanovení. A tak se navíc vsadili o 5 piv a pro rozsouzení zavolali na naši linku. Bohužel, či bohudík, aplikovatelná byla obě ustanovení. Jak nakonec sázka dopadla, už nám nesdělili,“ popisuje Zelený.

Jindy se ozval rozčílený spotřebitel, snažící se předtím dlouhou dobu po telefonu bezvýsledně reklamovat fakturu u svého operátora. Zaměstnankyně operátora po nějaké době klientovi dle jeho slov prý řekla, že ho přepojí na někoho, kdo jeho problém vyřeší; klient se však velmi divil, když po zvednutí telefonu se na druhé straně ozvalo "Psychiatrická léčebna, Praha - Bohnice".

„Bohužel naprostá většina stížností zákazníků již tak zábavná není. Ač se naše zákony zejména po vstupu České republiky do EU z pohledu spotřebitele výrazně zlepšily, zvýšila se též i vypočítavost a drzost některých podnikatelů, stejně jako působené škody. Je tedy stále na čem pracovat,“ říká Zelený závěrem.  

Kontakty:

Jan Votočka, votocka@dtest.cz, tel.: +420 777 016 014
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Přihlásit