Fejeton: Smetana

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2012

Když jsem se dozvěděl, že bych měl napsat fejeton na toto téma, přišlo mi to jako vcelku jednoduchý úkol, ale vzápětí jsem si uvědomil, jak je to ve skutečnosti ošidné. O velikánovi české hudby už bylo napsáno úplně všechno! A většina z toho byla i odborně otestována.

Nicméně s trpělivostí sobě vlastní jsem se ponořil do archívů a nakonec jsem objevil úžasný průsečík týkající se událostí v mé rodné vísce. Rád vás s nimi seznámím.

Mistr Bedřich Smetana pobýval v Nové Huti od 3. července do 21. srpna 1866. Krátce po jeho odjezdu dorazila do obce pruská pěchota. Vojáci zde nezpůsobili žádnou škodu ani přímou újmu, ale zavlekli sem choleru.
Co sem zavlekl Smetana, není známo.

O jeho působení se toho totiž moc nedochovalo. Neexistují žádné zprávy, že by se tu popral s ponocným, spadl do náhonu, nebo nedejpánbu složil nějakou operu. Zdá se, že ani v Nové Huti stále poměrně populární popěvek:

Do rána, holka má,
od tebe nevstanu
a až se probudím,
slíznu ti smetanu

nemá s Mistrovým pobytem v obci nic společného. Jednoduchá melodická linka jednoznačně vylučuje, že by byl autorem hudby, formulace v textu pak odkazují spíše zhruba na třicátá léta století dvacátého. Avšak lze oprávněně usuzovat, že idea písně vychází z faktu, že kopcovitá krajina kolem Nové Huti (již Mistr tak rád prolézal) skýtala jen minimální možnosti k zemědělskému využití. I v době, kdy obec čítala kolem 1200 obyvatel, krav se tu chovalo pouze sedmnáct. Je možné se tedy domnívat, že smetana byla víceméně luxusním potravinovým doplňkem.

To dlouho přetrvávalo. Ještě o nějakých devadesát let později jsem neměl tušení, co to smetana je. O Smetanovi jsem naopak díky svému odpovědnému přístupu k výuce na základní škole v Nové huti věděl, že byl oblíbeným žákem ministra Zdeňka Nejedlého. Když mi pak bohatá teta Máňa z vedlejší vesnice jako odměnu za dokončení páté třídy již ve 13 letech nalila smetanu od vlastní krávy, rozklepaly se mi ruce tak, že se z ní v hrnku utlouklo máslo.

Při nedávné návštěvě rodné obce jsem s potěšením zjistil, že kráva se tu už nevyskytuje žádná, ale smetany je v obchodech hojnost a některé jsou dokonce ještě smetanovitější. Mistr, po němž nezůstala ani pamětní deska na hostinci Port Artur, kde bydlel a popíjel pivo z místního pivovaru (nedoloženo), by slzel radostí.

Jaká ta smetana je, není moje starost, nijak zvlášť si na ni nepotrpím. Zadané téma jsem, myslím, vyčerpal a můžu si spokojeně zajít na panáka do své oblíbené hospody.

Shodou podivných okolností se jmenuje Pod Smetankou.
 
Zdeněk Rosenbaum
 

Databáze testovaných výrobků

Zakysané smetany (32 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014
Smetany na vaření (12 výrobků)
poslední aktualizace: 11.3.2012
Smetany ke šlehání 2012 (18 výrobků)
poslední aktualizace: 11.3.2012


Přihlásit