Předváděcí akce stále lákají klienty, ti se však neváhají i porvat

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.3.2012   

Příslib lákavých dárků, namísto kterých obdržíte drobnosti v hodnotě několika korun či nic. Mnohahodinový nátlak ke koupi předražených produktů, jež následně nelze vrátit. Program, který by leckdo dobrovolně absolvovat nechtěl. Někteří organizátoři předváděcích akcí si přesto neváhají říci i o vstupné.

Jednou ze společností, na kterou právní poradci spotřebitelského časopisu dTest slýchají poslední dobou stížnosti nejčastěji, je MERPEX TRADE, s.r.o. Podle informací od klientů vše začíná zpravidla pozvánkou na kulturní akci a příslibem hodnotných dárků. Spotřebitelé se nechají zlákat, následně ale hovoří o agresivním chování prodejců a až pětihodinovém nátlaku k uzavření nevýhodných smluv. Posléze hledají radu, jak se z nepříjemné situace dostat.

Odstoupení od smlouvy ale často není možné, neboť klienti jsou spolu s podpisem smlouvy zpravidla donuceni podepsat i ustanovení, ve kterém potvrzují, že si sjednali návštěvu prodávajícího za účelem objednávky. Toto obejití zákona znemožňuje vrácení zboží, což je u smluv uzavřených na předváděcích akcích jinak možné. Spolu s navazující úvěrovou smlouvou se kupující dostávají do kolotoče nevýhodných splátek, a často i dluhů.

Slibované hodnotné dary se na místě promění například v malé balení pracího prášku v hodnotě pár korun, případně několik krabicových vín pro všechny, o která se musí zákazníci v případě zájmu doslova porvat. Klienti jsou dle svých slov vystaveni velmi nepříjemnému a ponižujícímu jednání. Společnost MERPEX TRADE, s.r.o. přitom neváhá vybírat na své akce vstupné.

Na poradenskou linku se mezi desítkami dalších obrátila i paní Eva (76 let) a vyprávěla nám svůj příběh. Těšila se na příjemné a krátké posezení, jak sliboval letáček lákající na reklamní akci. Na začátku účastníci dostali k vyplnění lísteček, kam měli zapsat osobní údaje. Tento lísteček měl být na konci akce vyměněn za hezké dárky.

Během pětihodinového přednesu jednoho z organizátorů byli účastníci napomínáni, aby nerušili. V závěru předváděcí akce měly být předány slibované dárky. Účastníci akce, mnozí v pokročilém věku, byli posláni ven. Přibližně po půl hodině čekání přijelo větší auto s dárky. Původně byl na letáčku uveden jako dárek holící strojek, kufřík s nářadím, salámy, šampaňské a spousta dalších věcí. Nakonec však obdrželi malé balení pracího prášku a krabicové víno, které se ani na všechny nedostalo.

Navíc paní Eva uzavřela kupní smlouvu na parní čistič, žehličku a VIP kartu, to vše v hodnotě 34.990 Kč. Ve smlouvě reprezentat společnosti vyplnil kolonku, kde paní Eva podepsala, že si návštěvu za účelem objednávky výslovně sjednala, čímž se podle slov společnosti zbavuje práva na odstoupení od kupní smlouvy.

Pokud jste se setkali také s takovýmto jednáním, neváhejte se obrátit na naší poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009, kde Vám naši právní poradci rádi poradí.


Přihlásit