Nákup alkoholu na internetu? Ani pro děti žádný problém

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.2.2012   

V médiích pravidelně vídáme zprávy o kontrolách nalévání alkoholu mladistvým v barech a restauracích. Nezletilí však mají k alkoholu daleko snadnější a prakticky nekontrolovanou cestu, a to prostřednictvím internetu. Jak dokazuje průzkum časopisu dTest, naprostá většina e-shopů nabízejících alkoholické nápoje, nijak nekontroluje, kdo je jejich kupující.

Časopis dTest provedl srovnání dvanácti internetových obchodů prodávajících alkoholické nápoje. Zaměřil se přitom na to, jakým způsobem odlišují, zda je kupujícím dospělý či mladistvý, a jak zabezpečují prodej alkoholu pouze zletilým osobám. Na základě šesti kritérií, od dotazu na věk kupujícího až po způsob doručování jednotlivými obchody, došel dTest k nelichotivým výsledkům.

Z dvanácti prověřovaných obchodů prospěly pouze dva, které přijaly dostatečná opatření k zabránění prodeje alkoholických nápojů mladistvým. Ostatní obchody se většinou spokojily pouze s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl, že ano.

Alkohol se tak může bez zvláštní námahy ocitnout v rukách nezletilých prakticky bez omezení. A pokud si nechají zásilku zaslat prostředni České pošty či jiným doručovatelem, odpadá příležitost pro osobní kontrolu věku kupujícího zcela. Zákon přitom hovoří jasně, když zásilkový prodej, kde není možné ověřit věk kupujícího, výslovně zakazuje.

V uplynulých dnech jsme podali podnět Policii ČR ohledně zahájení správního řízení s deseti internetovými obchody pro podezření z porušení zákona na úseku ochrany před alkoholem a jinými návykovými látkami.

Jediné dva obchody, které v průzkumu prospěly, využívají vlastní přepravní společnosti a kontrolují věk kupujícího přímo při přebírání zboží. Pokud není věk kupujícím prokázán, není mu alkoholický nápoj předán.
 


Přihlásit