dTest: Crashtesty přinesly zklamání pro Jeep Compass, Honda Civic přesvědčila

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 22.2.2012   

První výsledky crashtestů pro rok 2012 ukazují, že někteří výrobci stále nevěnují bezpečnosti dostatečnou pozornost. Testy, na nichž se dTest podílí prostřednictvím evropské organizace EuroNCAP, kladou od letoška větší důraz na ochranu chodců.
 

Pro dosažení nejvyššího počtu pěti hvězdiček musí testovaný automobil letos dosáhnout celkového skóre 80 % a zároveň musí získat 80 % za ochranu dospělých cestujících, 75 % za ochranu dětí, 60 % za aktivní bezpečnost a nově také 60 % za ochranu chodců. „Průměrný pětihvězdičkový vůz měl dosud skóre za ochranu chodců při střetu pouze 25 %,“ uvádí Václav Beneš, manažer testování dTestu.

Jeep Compass, model 2012, předvedl, že méně bezpečné vozy lze nalézt i mezi renomovanými značkami i bez ohledu na ochranu chodců. V testu získal pouze dvě hvězdičky z pěti. I když bylo toto kompaktní SUV testováno s hrudním airbagem, který je volitelnou výbavou, ochrana při bočním nárazu, především do sloupu, nedosahovala dostatečných hodnot. Za ochranu chodců pak Compass získal pouze 23 %. Rostoucí segment kompaktních SUV je dynamicky rostoucím trhem a nový Jeep Compass ukázal, že na konkurenty z hlediska bezpečnosti nestačí.

Maximální počet pěti hvězdiček si naopak odnesla nová Honda Civic. Devátá generace rodinného hatchbacku získala vysoká skóre ve všech oblastech bezpečnosti a vyrovná se tak nejbezpečnějším vozům ve své kategorii. K vysokému bezpečnostnímu standardu patří i mnoho prvků aktivní bezpečnosti a systém samočinného pohotovostního brzdění CMBS.
Výsledky doplňuje osm vozidel testovaných v roce 2011, které ovšem splnily i letošní přísnější kritéria. Pět hvězdiček pro rok 2012 tak patří vozidlům BMW řady 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Mercedes-Benz třídy M, Nissan LEAF, Subaru XV a Volvo V60.

Václav Beneš uzavírá: „Nové výsledky znamenají zvýšení nároků na bezpečnost. Vozy, které získaly pět hvězdiček v roce 2011, nedosahují svou bezpečností na vozy otestované letos. Tuto skutečnost by spotřebitelé při výběru nového auta měli brát v potaz a vybrat si takový, který splňuje ta nejpřísnější bezpečnostní kritéria. Nejen pro bezpečnost svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

www.dtest.cz/crashtesty

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit