Prací koule slibují ekologii, ale přinášejí opak

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2022 Obsah červnového dTestu

Prací koule slibují praní bez pracích prostředků. Mají být ekologické a účinné. dTest porovnal účinky různých pracích koulí a mýdlových ořechů s běžným pracím prostředkem. Výsledek testu: prací koule nemají žádný nebo jen minimální prací účinek. Koule a ořechy tak paradoxně představují zbytečnou zátěž pro životní prostředí a vyhozené peníze.

Prací koule a mýdlové ořechy slibují levnou a ekologickou alternativu ke konvenčním pracím prostředkům. Jak test ukázal, dalo by se společně s klasikem říci: „Ekologické to je, ale nepere to.“ V ekonomickém slova smyslu se nákup pracích koulí nebo ořechů rovná vyhazování peněz z okna. Ani s dopadem na životní prostředí to nemusí být tak zelené, jak výrobci slibují.

Podle výrobců je to jasné – už žádné nákupy drahých pracích prostředků, které musíte tahat z obchodu, ideální pro děti a osoby trpící alergií, šetrné, ne-li dokonce netečné k přírodě. Ano, to vše získáte, pokud si koupíte místo pracího prostředku plastovou kouli s keramickými kuličkami. A zejména když se smíříte s tím, že s ní vyperete prádlo přibližně stejně, jako byste prali pouze v čisté vodě.

Trik je v tom, že samotná teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají poměrně slušný prací účinek. Rozdíl mezi praním ve vodě a praním s pracími koulemi je zcela zanedbatelný. Samotná voda dokonce vyprala o trochu lépe. Pokud to výrobci doporučovali, přidali jsme k pracím koulím trochu běžného pracího prostředku. Jak se dalo očekávat, tyto výsledky byly lepší, nicméně ne o moc. Výrobci doporučený postup je navíc proti logice náhrady pracího prostředku koulemi. Potřebujete oboje a výsledek je tak jako tak nevalný.

Jak jsme prali

Prací koule i ořechy jsme podrobili stejným zkouškám, jakým podrobujeme prací prostředky. K prací náplni jsme do pračky přidali testovací proužky se „standardní“, laboratorně připravenou, ale i skutečnou špínou reprezentující běžné zašpinění. Zastoupeny tak byly mastné, pigmentové, bílkovinné, škrobové i rostlinné skvrny, ze skutečných skvrn například guláš, čaj, červené víno nebo borůvky. Tato náplň byla vyprána při teplotě 40 °C. Prali jsme se samotnými koulemi (u těch, které jsou určeny jako plnohodnotná náhrada pracího prostředku), tak s koulemi s přídavkem pracího prostředku (dle doporučení výrobců).

Pro srovnání jsme tutéž náplň prádla vyprali pouze pomocí samotné vody a pro další náplň jsme použili běžnou dávku pracího prostředku. Pracím koulím jsme vyšli maximálně vstříc a zvolili jsme prací prostředek pro barevné prádlo; stejně jako koule neobsahuje bělidla. To mimo jiné znamená, že bílé a světlé prádlo prané pomocí těchto prostředků bude postupně šednout a bude brzy zaprané. Tento efekt se začal projevovat již po třech praních, které jsme pro každý jednotlivý test prováděli.

Ekologie naruby

Testy ukázaly, že prací koule a mýdlové ořechy nejsou zdaleka tak nevinné vůči životnímu prostředí, jak se tváří. Voda vypuštěná z pračky po použití pracích koulí i mýdlových ořechů nebyla zdaleka prostá látek zatěžujících životní prostředí. V tomto ohledu zejména negativně vynikají prací koule Ecozone. Po vyprání s těmito koulemi jsme ve vodě nalezli větší znečištění než po vyprání s malým množstvím pracího prostředku. Navíc tyto koule výrazně zvyšují pH vody. Vysvětlení lze nalézt na obalu. Koule obsahují anionové povrchově aktivní látky, uhličitan sodný, vodní sklo, toliko látky používané v pracích prostředcích s dobrým pracím účinkem. Prací prostředek tak nenahrazujete ničím jiným než opět pracím prostředkem.

Situace je o to absurdnější, že prací efekt těchto koulí je jen velmi malý a tak je výsledek přesným opakem slibovaného. Vyperete přibližně stejně „dobře“ jako v čisté vodě, ovšem za cenu zbytečné zátěže životního prostředí.

Prací koule i ořechy jsou tak spíše opakem „zelených“ výrobků. Jedná se o zbytečně vyrobené produkty, které neplní svou funkci, ovšem při jejich výrobě a přepravě se spotřebuje značné množství materiálů a energie. Jejich cena je navíc často nezanedbatelná, což dává těmto „ekologickým“ výrobkům trpkou příchuť.


Přihlásit