Jak vybrat tablet

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.12.2021

Tablety jsou tenké přenosné počítače s připojením k internetu. Lze je považovat za jakési hybridy mezi notebooky a chytrými telefony, které však obvykle neumožňují klasické telefonování. V nákupním průvodci poradíme, ke kterým účelům jsou vhodné, jaké mají slabiny a na co se při výběru zaměřit.

Tablet vám umožní surfovat po webu, číst texty všeho druhu, prohlížet fotografie, sledovat video a také pracovat s rozličnými aplikacemi nebo hrát hry. Díky tabletu nebudete tolik odkázáni na vysedávání u počítače, navíc jde o zařízení snadno přenosné. Bez problémů se vměstná do batůžku i do kabelky.

Tabletů se nemusejí bát ani ti, kteří si s počítači příliš nerozumějí. Jejich obsluha je obecně mnohem snazší a intuitivnější, ovládání prsty funguje stejně jako u chytrých telefonů a během chvíle přejde do krve i nováčkům. Na rozdíl od mobilních telefonů se s nimi až na výjimky nedá telefonovat, vzhledem k větším rozměrům je pochopitelně méně pohodlné fotografování a použití jako hudebního přehrávače.

Na rozdíl od počítačů jsou možnosti na tabletu plnohodnotně pracovat poněkud omezené. Například psaní delších textů pomocí virtuální klávesnice není pohodlné ani dvakrát rychlé. Řešení mohou představovat modely s odnímatelnou klávesnicí (často je třeba koupit ji zvlášť) nebo různé externí klávesnice dalších výrobců. Je však třeba počítat s tím, že stolní počítač či notebook v tomto směru tablet zcela nenahradí.

Velikost a váha

Úhlopříčka displeje tabletu je uváděna v palcích a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od zhruba sedmi do jedenácti palců (tedy mezi cca 18 až 28 centimetry). Pro surfování, čtení či sledování videa jsou nejvhodnější velké, cca desetipalcové displeje. Názory se liší v odpovědi na otázku, zda je lepší tradičnější poměr stran jako u iPadu či širokoúhlejší formát většiny tabletů s Androidem. Jasnou odpověď jsme nenašli ani my. Do značné míry je to otázka osobních preferencí.

7 palců – Nejmenší tablety k dostání a zpravidla také ty nejlevnější a nejméně výkonné. Jsou nejlepší pro držení v jedné ruce, což je zásadní třeba při dojíždění hromadnou dopravou. Velikostí jsou srovnatelné se čtečkami elektronických knih.

8 palců – Také tyto modely jsou vhodné pro držení v jedné ruce, byť bývají nepatrně těžší. V této velikosti najdete už i nějaké lepší modely, například iPad Mini.

9–11 palců – Klasická velikost tabletů. Tyto přístroje jsou už poměrně velké, a i když se leckteré snadno drží v jedné ruce, při delším používání je vhodnější držení v obou rukách. V této kategorii najdete jak levné, tak skutečně prémiové modely.

Více než 11 palců – Velké tablety určené více pro pracovní využití, které je vhodné doplnit klávesnicí a dotykovým perem. Patří sem například modely iPad Pro, Samsung Galaxy Tab S nebo Microsoft Surface.

Pokud je vaší prioritou skladnost či nižší cena, můžete sáhnout po některém z menších tabletů. Před nákupem malého tabletu si však projděte všechna pro i proti. Menší dotyková klávesnice se méně pohodlně používá a na větším displeji se lépe čte i sleduje video. I tady však záleží na požadavcích konkrétního uživatele.

Většina tabletů má tloušťku do jednoho centimetru, v batůžku nebo kabelce tedy nezaberou příliš místa. Hmotnost se obvykle pohybuje hluboko pod hranicí jednoho kilogramu. Některé modely se však k této hranici blíží, což už může být při držení v rukou trochu nepříjemné. V tomto směru mají výhodu přístroje s menší úhlopříčkou displeje, které bez problémů udržíte v jedné ruce, aniž by vás po chvíli začala bolet. Není od věci si před koupí vyzkoušet, jak se vámi zvolený tablet drží. Kromě váhy se na pohodlném držení podílí také design a použité materiály.

Operační systém

Potenciál tabletu nezávisí jen na technických specifikacích, odvíjí se také od operačního systému. S ním souvisí vzhled a filozofie uživatelského rozhraní a také množství či kvalita aplikací. Přestože každý operační systém má své specifické vlastnosti, klady i zápory, základní principy ovládání jsou u většiny tabletů obdobné.

iOS

Operační systém iPadů, který v lehce odlišné podobě nalezneme také v telefonech iPhone. Pokud jste tedy někdy měli v ruce mobil od Applu, budete se i s iPadem cítit jako doma. Obecně je iOS považován za snadno použitelný a intuitivní, takže se systémem se rychle naučí pracovat i naprostý laik.

Jedním z pilířů úspěchu iPadu je obchod App Store, který nabízí tisíce aplikací a her všech druhů. Ne že by byl aplikací a her pro Android nedostatek. Těch navržených přímo pro tablety s iOS však není jen více, ale zároveň mezi nimi najdeme větší podíl inovativních počinů. iPad zkrátka těží ze své obrovské popularity mezi zákazníky i vývojáři a rovněž z faktu, že je na trhu nejdéle.

Zařízení Apple a operační systém iOS tvoří uzavřený ekosystém. Kapacitu vnitřní paměti nelze rozšiřovat pomocí paměťových karet a práce se soubory je složitější.

Dalším aspektem uzavřenosti iOS je skutečnost, že aplikace nelze získávat jinak než z oficiálního obchodu App Store. Apple striktně kontroluje, jaké aplikace pustí do oběhu, což zaručuje jejich určitou úroveň a jednoduchost obsluhy. Riziko škodlivých programů je tedy minimální.

Specifikem tabletů s iOS je také fakt, že přístroje bez možnosti připojení k mobilnímu internetu nejsou vybavené ani GPS. Pro navigování tedy zvolte model s mobilním internetem.

Android

Na některé z verzí Androidu běží většina konkurentů iPadu. Android je nejpopulárnější mobilní operační systém a najdeme ho v modelech všech cenových kategorií i velikostí.

Jednou z předností Androidu je snadná kustomizace, tedy větší flexibilita, co se týče možností úpravy vzhledu. Výhodou Androidu je také větší otevřenost. Zatímco Apple stanovil jasná pravidla pro to, co uživatel může a nemůže s jeho zařízeními dělat, Android ve větší míře dovoluje zkušenějším uživatelům do systému a jeho nastavení zasahovat.

Předností mnoha zařízení s Androidem je pak možnost rozšiřovat kapacitu pomocí paměťových karet. Také výměna dat mezi tabletem a počítačem je flexibilnější než u iOS.

Aplikace lze získávat z různých zdrojů, ne nutně jen z oficiálního obchodu Google Play. Ten nabízí velký počet aplikací, ačkoliv těch specificky navržených s ohledem na velké displej tabletů je méně než v App Storu od Applu. Často tak můžete mít pocit, že používáte zvětšenou aplikaci pro mobilní telefon. Aplikace v Google Play nejsou před publikací kontrolovány tak detailně jako u iOS. Riziko, že si stáhnete nekvalitní či škodlivý program, je o něco vyšší. Vzhledem k tomu, že Android běží na mnoha zařízeních s různými specifikacemi, není zaručené, že všechny aplikace poběží na všech tabletech bez problémů.

Windows

Windows 10 budou působit povědomě na každého, kdo v posledních desetiletích pracoval s PC. Jde zkrátka o staré dobré Windows, které všichni známe, navíc s režimem přizpůsobeným tabletu. Přestože však Windows 10 byly navrženy i s ohledem na tablety, jejich ovládání dotykem může být někdy trochu nešikovné – zejména po přepnutí do klasického režimu plochy. Na těchto tabletech můžete používat rozumné množství aplikací z Windows Storu a standardní software pro Windows, tedy pokud má přístroj dostatečný výkon, aby je rozeběhl v použitelné podobě. Pokud si dokoupíte odnímatelnou klávesnici s touchpadem, práce s programy jako Word či Excel se může blížit jejich použití na notebooku. Chcete-li tablet spíše na konzumaci médií a hraní her než práci, doporučujeme sáhnout spíše po přístroji s Androidem či iOS.

Je tablet ideální pro čtení e-booků? 

Ano i ne, záleží na okolnostech a preferencích. Podsvícené a lesknoucí se displeje tabletů mohou při delších čtecích seancích v nevyhovujících světelných podmínkách vést k únavě očí. Zraku příjemnější jsou z tohoto hlediska čtečky elektronických knih. Jejich displeje na bázi elektronického inkoustu mají vlastnosti velice blízké papíru. Na rozdíl od tabletů se nelesknou a nezrcadlí, jsou perfektně čitelné ve velmi světlém prostředí i na přímém slunci. Ve tmě si ale na ně musíte, stejně jako na knihu, posvítit. Velkou výhodou čteček knih je jejich nízká hmotnost, obvykle je snadno udržíte v jedné ruce. Nevýhodou může být, že kromě čtení nenabízejí mnoho dalšího využití.

Displej

K hlavním přednostem tabletů patří možnost číst či sledovat video prakticky kdekoliv a v jakékoliv pozici. Proto je důležité, aby byl displej kvalitní a dobře čitelný i ve světlém prostředí a z co nejvíce úhlů. Zvláště displeje levnějších modelů mohou mít na světle výrazněji vybledlý obraz a menší rozpětí pozorovacích úhlů. To poněkud omezuje pohodlí při jejich používání, protože s takovými tablety nemůžete zaujmout libovolnou pozici. Musíte je mít namířené přímo na obličej, jinak dochází ke ztrátě kvality obrazu.

Určitou nevýhodou, vlastní většině tabletů, je horší čitelnost na přímém slunci a také lesklé odrazivé povrchy obrazovek. Například zrcadlení slunce nebo lustru tak může docela rušit.

Roli hraje rovněž citlivost, přesnost a rychlost reakce displeje vůči dotyku. Většinou tyto parametry nebývají problematické, byť rozdíly existují.

Provozní doba

Pokud budete brát tablet často s sebou ven, měl by vydržet bez nabíjení alespoň přes den. To bez problémů splní přístroje s výdrží okolo deseti a více hodin. Ovšem některé modely se vybijí za pouhé tři až čtyři hodiny, a to už poněkud jejich využitelnost mimo domov omezuje. Chcete-li vybití baterie oddálit, můžete snížit jas displeje, jistou úsporu energie může přinést vypnutí wi-fi či mobilního internetu. Přesto je vhodné sáhnout po tabletu, který vydrží víc než jen pár hodin. Provozní doba patří bezpochyby mezi nejdůležitější parametry těchto mobilních zařízení.

Jak na internet?

Některé tablety jsou dostupné ve více variantách, jež se liší kapacitou vnitřní paměti, možnostmi připojení a cenou. Plánujete-li používat tablet hlavně doma a v dalších místech s wi-fi pokrytím, nejspíše vám postačí model bez připojení k mobilní síti. Chcete-li se ale připojovat kdekoliv, zvolte tablet s 3G/LTE/5G modulem (pak budete samozřejmě potřebovat rovněž patřičný datový tarif).

Pokud vlastníte chytrý telefon, tablet s mobilním internetem možná oželíte. Mnoho chytrých telefonů totiž dokáže sdílet připojení k internetu přes wi-fi (funkce zvaná wi-fi tethering). Majitelé vhodného telefonu tak mohou sáhnout po tabletu bez 3G/LTE/5G, aniž by byli o mobilní internet v tabletu ochuzeni. Nicméně je třeba dodat, že telefon se může při sdílení připojení rychleji vybít.

Tablet na hraní?

Samostatnou a velice populární kategorii aplikací tvoří hry. Díky slušnému výkonu procesorů mohou vypadat zejména tituly pro iPady a vyšší modely s Androidem velkolepě. Pokud vás zajímá i mobilní hraní, ověřte si, zda si s ním tablet rozumí. Například zda má gyroskop pro ovládání her pohybem celého zařízení, dostatečně silný procesor a grafický čip pro hraní novějších 3D her apod.

Kolik paměti?

Záleží hlavně na tom, která data plánujete v tabletu nosit a kolik chcete mít nainstalovaných aplikací. Pokud chcete mít stále po ruce svou rozsáhlou fotobanku, sbírku hudebních alb a zejména videí, dobře si požadovanou kapacitu promyslete. Poměrně objemné jsou také pokročilejší hry či offline mapy. U modelů podporujících paměťové karty je kapacita méně důležitým parametrem, o to významnější je však u iPadu a jiných modelů bez možnosti paměť rozšiřovat.

Berte v potaz také to, že využitelná kapacita je vždy o něco menší než deklarovaná. Nějaké místo totiž zabírá operační systém a předinstalované aplikace. Skutečně využitelnou paměť jsme při testu zjišťovali a výsledky najdete v detailu každého zařízení.

Fotoaparát a videokamera

Většina tabletů je vybavena přední webkamerou s nižším rozlišením vhodnou pro videohovory a fotoaparátem/videokamerou s vyšším rozlišením na zadní straně. Kvalita těchto fotoaparátů/videokamer se pochopitelně značně liší model od modelu. Je však dobré si uvědomit, že velikost a tvar tabletů činí fotografování trochu nepohodlným. Pro kompaktní fotoaparáty ani pro chytré telefony v tomto ohledu nepředstavují tablety vážnou konkurenci.

Databáze testovaných výrobků

Tablety (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2023
Tablety 2021–2023 (35 výrobků)
poslední aktualizace: 28.2.2023


Přihlásit