Nákup letního zájezdu v zimě? Výhoda i hazard.

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Rok od roku roste obliba nákupu letní dovolené v rámci nabídky tzv. first minute zájezdů. Na rozdíl od známé a oblíbené varianty last minute, se tento typ prodeje zaměřuje především na zákazníky, kteří dokážou fixovat termín letní dovolené dlouho dopředu. Cenové zvýhodnění zájezdu objednaného s předstihem je nepochybné, ovšem jsou zde i rizika zejména v případě, nemůže-li zákazník odcestovat.
 Stále více Čechů nakupuje zájezdy dlouho před termínem odjezdu, a proto jsme první nabídky first minute letních zájezdů mohli zaznamenat již na podzim minulého roku. V současné době však jejich prodej vrcholí. Nákup first minute zájezdů má řadu výhod a nízká cena je jen jednou z nich.

Mnoho zákazníků, kteří si zájezd na tzv. první chvíli koupili, se někdy cítí být podvedeni, když později cena zájezdu ještě více klesne. Tuto situaci však nemůže označit za oklamání spotřebitele. Při včasné rezervaci si zákazník totiž může vybírat z kompletní nabídky pro danou sezónu a hoteliéři jsou schopni zákazníkům vyjít vstříc i se specifickými požadavky.  Naopak u tzv. zájezdů na poslední chvíli nebývají některé oblíbené služby a produkty k sehnání vůbec.

Nákup zájezdu dlouho dopředu však má i svá rizika a bude-li moci zákazník za mnoho měsíců odcestovat, je často spíše věcí osudu. U first minute zájezdů existuje vyšší pravděpodobnost, že se během dlouhých měsíců po objednání zájezdu přihodí nějaká nepředvídatelná událost jako neklid v cílové destinaci, ztráta zaměstnání, nemoc, úraz či úmrtí. Pak už jen člověk může sledovat, jak jeho finance mizí v rámci úhrady stornopoplatků.

Proti stornopoplatkům je sice možné uzavřít pojištění, je však třeba mít na paměti, že pojištění často chrání naše finance jen z části nebo vůbec, zvláště uplatní-li pojišťovna některou z výluk. Tak například u pojišťovny AXA plnění nedostanete, pokud úraz či nemoc, pro kterou nemůžete odcestovat, nevyžaduje hospitalizaci. Česká pojišťovna zase neplní, pokud zjistí, že pojistník nebyl zaměstnán nepřetržitě 12 měsíců před sjednáním pojištění. Pokud se před cestou necháte očkovat, což je hlavně u cest do exotických zemí nutností, a z důvodu negativní reakce na očkování nemůžete odcestovat, plnění nečekejte od pojišťovny Allianz.

Pojištění storna zájezdu sice mnoho zákazníků uklidní, ovšem výluky a poměr konečného plnění v některých případech z tohoto pojištění dosti často udělají poměrně bezcenný a spíše jen reklamní produkt, za který zákazník vydá jen další finanční prostředky. Proto, stejně jako u všech ostatních smluv, doporučujeme se seznámit se všemi podmínkami a výlukami pojištění.

Přihlásit