Jak vybrat mléčnou čokoládu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.4.2020

Když výrobce uvede na obalu slova mléčná čokoláda, zavazuje se tím ke splnění určitých povinností, které mu ukládá potravinářská vyhláška. Především musí dodržet stanovený podíl kakaové suroviny, mléka a mléčného tuku. Měli bychom ale vědět, že pro mléčnou čokoládu je předepsáno méně kakaové suroviny (kakaového másla a kakaové sušiny) než pro čokoládu hořkou.
 

Převažující složkou v mléčné čokoládě je vždy cukr, u kvalitní čokolády hořké může být na prvním místě kakaová sušina. Při nákupu proto vždy věnujme pozornost informacím na obalu čokolád.

Obsah celkové kakaové sušiny. To je základní údaj, který v informaci o složení výrobku nikdy nesmí chybět. Pro standardní mléčnou čokoládu je předepsáno minimálně 25 %, pro jakostní, označenou slovy „extra“, případně „vysoká jakost“ pak 30 %. U občas nabízené „family mléčné čokolády“ je minimem 20 %.

Tukuprosté kakaové sušiny, což jsou kakaové části bez veškerého tuku a vlhkosti, musí být v mléčné čokoládě nejméně 2,5 %. Její obsah je stejně jako celková kakaová sušina klíčovým legislativním požadavkem na kvalitu čokolády.

Kakaové máslo je tuk získaný z kakaových bobů. Má jasně žlutou barvu, při pokojové teplotě je tvrdé a křehké. Bod tání v rozmezí 32 až 38 stupňů Celsia je blízký tělesné teplotě, proto čokoláda snadno taje v ústech. Má charakteristické složení mastných kyselin, což při analýzách usnadňuje odhalit případné falšování čokolády. Kakaové máslo je v ideálním případě jediným rostlinným tukem v čokoládě. Výjimku představuje pouze šestice speciálních tuků, takzvaných ekvivalentů kakaového másla. Patří mezi ně palmový tuk, illipe, sal, bambucké máslo, olej z jader manga a kokum gormi. Jde o exotické tuky, které mají teplotu tání blízkou kakaovému máslu, a proto ho dokáží v čokoládě nahradit. Ovšem. Tyto ekvivalenty je možné přidávat v množství nejvýše 5 % a také se nezapočítávají do kakaové sušiny. Navíc se jejich přítomnost v čokoládách musí zmínit nejen ve složení výrobku, ale také na ně musí upozorňovat samostatně stojící věta „Vedle kakaového másla obsahuje i rostlinné tuky.“

Rostlinné tuky nekakaového původu se do mléčné čokolády přidávat smí, ale jen některé a spotřebitel o tom musí být informován samostatně stojící větou „Vedle kakaového másla obsahuje i rostlinné tuky.“ Nestačí tedy uvést rostlinný tuk pouze v informaci o složení výrobku. Použití nekakaových rostlinných tuků má svá pravidla. Jejich podíl ve výrobku nesmí překročit pět procent a nesmí to být na úkor závazného obsahu celkové kakaové sušiny ani kakaového másla

Celkový tuk, kterého mléčná čokoláda musí obsahovat nejméně 25 %, je součtem obsahu kakaového másla a mléčného tuku. Mléčného tuku musí být nejméně 3,5 %, v mléčné čokoládě „extra“ nebo vysoká jakost“ nejméně 4,5 %.

Mléčné sušiny musí být nejméně 14 %, pro vyšší jakost je pak předepsáno 18 %. Family mléčná čokoláda však musí obsahovat alespoň 20 %.

Při výběru mléčné čokolády s oříšky si všímejte jejich formy. V levnějších čokoládách se objevují drcené, do dražších pak celé. Speciální kategorií oříškové čokolády je gianduja, která obsahuje jemnou lískooříškovou pastu. Díky tomu se její chuť blíží spíše nugátu, nebo lískoříškovým pomazánkám.

Databáze testovaných výrobků

Mléčná čokoláda s lískovými oříšky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2020
Mléčné čokolády (13 výrobků)
poslední aktualizace: 13.1.2012


Přihlásit