dTest: Test běžek – výběr není jednoduchý

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 20.1.2012   

Letošní zima si se sněhovými podmínkami k lyžování dala načas, ale vyrazit na běžky lze často i s malým množstvím sněhu. dTest otestoval sedmnáct párů běžek a pomůže s výběrem začátečníkům i zkušeným sportovcům.

Po důkladném testování v několika kategoriích (turistické běžky s prostismykem, sportovní běžky s protismykem, běžky na bruslení a sportovní běžky bez protismyku) redaktor časopisu dTest Václav Beneš doporučuje: „Jste-li méně nároční běžkaři a nechcete se příliš zabývat vosky, zvolte běžky s protismykem. Ty nejlepší z nich se vyrovnají i dobře namazaným sportovním běžkám bez protismyku.“

O odraz se u lyží s protismykem postarají šupiny či drážky umístěné proti směru lyže. Jsou nazývány rovněž „no wax“ a skutečně je možné u kvalitních modelů nanášení vosku vyloučit. Jejich výhody se objevily zejména v kritických teplotách okolo nuly, kdy je správné namazání obzvláště náročné.

Ve všech kategoriích se na předních místech umístily lyže značky Fischer. „Mezi nejlepšími lze doporučit model Fischer Orbiter, což jsou turistické běžky s protismykem, které se jízdními vlastnostmi vyrovnají i sportovním modelům, jsou však kratší a lépe ovladatelné,“ říká Beneš.

Současně připouští, že výběr běžek není zcela jednoduchý: „Je dobré zvážit mnohem víc kritérií než jen samotné jízdní vlastnosti. Doporučuji věnovat se obuvi, výběr vázání je druhotný a lze jej podřídit tomu, jaká bota bude nejpohodlnější. Pořízením setu s vázáním se nakupující připravuje o možnost volby.“ Správným výběrem lze také ušetřit, cenové rozdíly mezi jednotlivými modely jsou mnohonásobné, rozdíly v kvalitě jsou přitom často minimální.

www.dtest.cz/bezky

Časopis dTest dále přináší ve vydání 1/2012 test mléčných čokolád, vrtaček, pracích koulí a mp3 a multimediálních přehrávačů.

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit