Který prací prostředek vybrat?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Máte svůj oblíbený prací prostředek? Jste s ním spokojeni, nebo se vám ještě nepodařilo nalézt kvalitní univerzální prací prostředek? V prosinci jsme testovali dvanáct výrobků, ale jen dva získaly dobré hodnocení.

Kvalitní univerzální prací prášek není snadné nalézt. Z dvanácti testovaných pouze dva získaly dobré hodnocení za účinnost praní – jeden z nejdražších a jeden z nejlevnějších. Ekologické prací prostředky jsou sice šetrné k přírodě, ale se špínou si příliš neporadí. 

Zázraky slibují všechny, splnit je dokáže málokterý. Z obalů pracích prostředků jsme se dozvěděli spoustu reklamních tvrzení o vůni třešní, růží, síle sody nebo mýdla, kyslíku a nejrůznějších aktivních (toto slovo je zejména oblíbené) přísadách, o biosložkách a módní pojem 3D už se zabydlel i v praní prádla.

Ten pere to a ten zas tohle

Testované prací prostředky měly co do činění celkem s patnácti druhy špíny představující to, co nejčastěji naleznete na svém oblečení či oblečení vašich dětí. Sledovali jsme ale i to, zda bude vaše „bílá bělejší“ neboli bělicí efekt a žloutnutí prádla, inkrustaci neboli usazování minerálních látek ve vláknech tkanin a to, jak jsou jednotlivé prací prostředky šetrné k barvám prádla. 

Nejhůře si prací prostředky dokázaly poradit s pigmentovo-mastnými skvrnami. Představují obtížně vypratelnou, ale běžnou „mastnou šedou“ špínu – kombinaci různých pigmentů s mastnými skvrnami, typicky zažloutlý límeček nebo manžety u košile či kalhoty umazané od řetězu na kolo. S těmi si nejlépe poradil prací prášek dm Denkmit, ovšem ani u něj to na dobrou známku nestačilo; samotné mastné skvrny (máslo, olej, make-up) vypral dobře jako jediný z testovaných. 

Výrobci tolik vychvalované enzymy mají na starosti likvidaci skvrn bílkovinné a škrobové povahy; bílkoviny zastupovalo mléko, krev, čokoláda, škroby rýže, kukuřice a salátový dresink. Jedním z nejhorších pracích prostředků v této oblasti se stal merkur, který se přitom chlubí „optimálním enzymatickým systémem“ a „spolehlivým odstraňováním skvrn bílkovinné povahy“. Se zkušební textilií s čokoládovým zašpiněním si ovšem poradit nedokázal. Hůře dopadly též ekologicky šetrný Qalt Excel, který měl problémy se všemi škrobovými skvrnami, a Lanza, jejíž „síla bio-enzymů“ na rýži ani kukuřici nestačila. 

Rostlinné skvrny patří do kategorie těch, na něž platí bělidla. I proto na skvrny od kávy, čaje nebo vína používejte prací prášky a nikoliv gely – ty totiž obsahují pouze optické zjasňovače, bělidla nikoliv. Ta nejúčinnější bělidla obsahuje Ariel, Bonux a Persil. Jako jediné tři z testovaných si víceméně poradily se skvrnami od kávy a čaje. Vyprat poměrně časté kávové skvrny byl vůbec nejtěžší úkol a Qalt, merkur, Palmex, Rex a prášek Tesco je nedokázaly odstranit prakticky vůbec. 

 

Kachnou, která se pravidelně vynořuje, je tvrzení o tom, že západoevropské, především německé prací prostředky jsou kvalitnější než ty středo- a východoevropské. Není to pravda, což jsme prokázali naším testem pracích prostředků v roce 2009. 
Prací prostředky shodných značek se sice někdy vyrábí lokálně a mívají jiné složení, z hlediska své účinnosti jsou ovšem přibližně stejně kvalitní v celé Evropě. Důvodem pro nákupy za hranicemi tak může být případná nižší cena, nikoliv domnělá vyšší kvalita.

 

Bělení na oko

Druhá část testu se zabývala vlivem pracích prášků na tkaniny. Bílé prádlo nejlépe zajistí prací prostředky určené pro praní bílého prádla obsahující větší množství účinných bělidel. Z předchozího odstavce je zřejmé, že tyto prací prostředky jsou účinnější i na odstraňování rostlinných skvrn. I univerzální prací prostředky bělidla obsahují, bělicího efektu ovšem dosahují především pomocí optických zjasňovačů. Není to sice pravé bělení, ale výsledkem je bílé prádlo, čili není na co si stěžovat. Ekologické prací prostředky optické zjasňovače neobsahují a to je zřejmě také důvod, proč v této zkoušce propadl ekologický Ecover. Chcete-li prát ekologicky, smiřte se s tím, že vaše bílá košile začne záhy šednout. O tom, zda Rex Soda Effect nějaké optické zjasňovače obsahuje, což je na obalu deklarováno, lze pochybovat. Pod UV lampou jsme u tohoto prostředku (stejně jako u Ecoveru) zaznamenali pokles bělosti, u ostatních optické zjasňovače zajistily rozjasnění. 

Celý článek včetně tabulky naleznete zde


Přihlásit