Falšované dýňové oleje

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2012

U nás nepříliš známá, ale v Rakousku mimořádně ceněná lahůdka – olej ze semen štýrských dýní – se stala terčem takového zájmu falzifikátorů, že se jim naši jižní sousedé rozhodli učinit přítrž. Signálem k poplachu bylo zjištění, že se dýňového oleje v Rakousku prodá dvakrát více, než se ho v zemi vyrobí.

Ruce pryč od štýrských dýní

Nic platné nebylo ani to, že dýňový olej z rakouského Štýrska je na etiketách označen logem „chráněné zeměpisné označení“, které regionálním specialitám uděluje Brusel. Pod označením pravého štýrského oleje se prodávaly výrobky vylisované ze semen dýní vypěstovaných v Číně, Rusku a na Ukrajině. Zhusta byl také štýrský dýňový olej ředěn olejem řepkovým.

Rakušané milují dýňový olej v salátech, nejraději si však do něj namáčejí kousky chleba, které přikusují k vínu. Výrobku se často přezdívá štýrská viagra, protože zvyšuje potenci a navíc vysokým obsahem vitamínu E zpomaluje stárnutí. Zmíněný olej se přidává i do vanilkové zmrzliny, které propůjčuje zlatavou barvu.

Záležitosti takřka detektivní při prokazování původu oleje se ujali rakouští vědci z tamní univerzity v Leobenu. Odvedli tak perfektní práci, že bezpečně poznají nejen to, zda byl olej vyroben ze semen zahraničních či rakouských, ale i který rakouský zemědělec dýně vypěstoval. Předcházela tomu pracná analýza složení oleje z jednotlivých koutů Štýrska, přičemž se vědci soustředili na nepatrné rozdíly v obsahu stopových látek, které do semen přecházejí z půdy, z vody a ze vzduchu.

„Vytvořili jsme vzorník komplexních vlastností dýňových semen, které se pojí k přesně vymezeným geografickým oblastem. Tato práce nikdy nekončí, protože každým rokem doplňujeme seznam podle klimatických podmínek konkrétního ročníku. Tak jsme schopni určit, kde byla semena vypěstována a v kterém roce,“ vysvětlil dTestu profesor Thomas Meisel z leobenské univerzity.

S výzkumy profesor Meisel začal v roce 2007 a již za rok na to mohl upozornit na falšované oleje v obchodní síti. Tehdy v roce 2008 bylo odhaleno, že 68 % tzv. štýrského oleje nepocházelo z Rakouska. Loni už bylo při kontrolách s použitím této metody objeveno, že olej byl nesprávně označen jen v 8 % případů.

Podle slov profesora Meisela se tato metoda dá použít i při prokazování původu řepkového oleje nebo třeba meruněk. Složitější je to s prokazováním země původu vína, pokud se daná vinařská oblast nachází podél státní hranice a pokračuje i do sousední země.


Přihlásit