Co s nevhodnými vánočními dárky?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Dostali jste na Vánoce dárek, který ani při nejlepší dobré vůli nemůžete využít? Máte dárkový poukaz do obchodu, ve kterém byste nevybrali dárek ani nepříteli? A lze s tím ještě něco dělat? Poradíme vám.

Skoro každému se o Vánocích stane, že při rozbalování dárků pod stromečkem objeví minimálně jeden, který úplně nesplňuje jeho očekávání, ať už jde o drahý svetr v nesprávné velikosti či neoblíbené barvě, parfém s příliš silnou vůní atd. Dá se s tím ještě něco dělat? Je možné jej v prodejně vyměnit za jiný, když nemá žádnou vadu?


Podle zákona ne. Většina obchodníků však dnes s touto situací počítá a ve snaze vyjít zákazníkům vstříc umožňují po Vánocích výměnu zboží nesprávné velikosti, neoblíbené barvy apod. S vracením peněz však až na malé výjimky nepočítejte, neboť na ně nemáte právní nárok. V případě, že prodejce deklaruje vrácení peněz ve svých obchodních podmínkách či na vývěsce v prodejně, ovšem toto právo vzniklo. Vždy je lepší nespoléhat se jen na ujištění prodejce a nechat si možnost výměny do určité doby vyznačit na paragonu a potvrdit razítkem. 

Jiná situace je v případě nákupu přes internet, telefon či TVshop, pokud ještě od převzetí zboží neuplynula čtrnáctidenní lhůta (na Slovensku se uplatňuje sedmidenní lhůta). V té totiž můžete od kupní smlouvy odstoupit bez nutnosti uvádět důvod a samozřejmě bez jakékoliv sankce. Odstoupení je však třeba doručit v této lhůtě, nestačí pouhé odeslání v této době.


Dostali jste dárkový poukaz v nemalé hodnotě na nákup zboží v konkrétním obchodě. A i přes velkou snahu si z jejich sortimentu vybrat odcházíte s prázdnou. Má prodejce v takovém případě povinnost vám vyplatit hodnotu poukazu v penězích?


Bohužel zde je naše odpověď záporná. Ten, kdo vám poukaz pořídil, vám sjednal s daným obchodníkem možnost si v jeho prodejně vybrat zboží za určitou cenu odpovídající hodnotě poukazu. Zda této možnosti následně využijete nebo ne, záleží pouze na vás. Prodejce není povinen vám vracet peníze a ani rozdíl daný nižší cenou zvoleného zboží. Neuplatněním poukazu v době v něm stanovené, vaše právo jím zaplatit vybrané zboží bohužel zaniká. Zvažte tedy, zda není na místě se s dárcem domluvit, jestli poukaz přece jen nevyužije sám, případně jej darujte někomu jinému.
 

Přihlásit