Test rybích prstů

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Rádi si pochutnáváte na rybích prstech? Ryby jsou zdravé, ale...V mnohých případech jíte spíše strouhanku, mouku, škrob a mléko. Testovali jsme pro vás 14 výrobků. A jak dopadly?

Při testech 14 výrobků rybích prstů se ukázalo, že ve třech z nich bylo rybího masa o tolik méně, že údaje na obalu byly vlastně klamáním spotřebitele. Jeden z výrobků měl jen 14 procent rybího masa. Počtem kalorií se shodoval s houskovým knedlíkem a blížil se mu i svým složením. Převládající složkou onoho rybího výrobku byla strouhanka, mouka, škrob a voda.

Jezte ryby, jsou zdravé. Platí to i pro obalované rybí prsty, které se prodávají v české obchodní síti? Abychom do těla dostali potřebný jód, fosfor a proslulé omega 3 mastné kyseliny, na které jsou potraviny suchozemského státu skoupé, musí zmíněný polotovar rybí maso skutečně obsahovat. A to nejen v názvu výrobku.

Hledali jsme tedy ryby. Prvním vodítkem byly údaje na obalech, kde musí být povinně uvedeno, jaký podíl ryb výrobek obsahuje. Deklarované množství v nakoupených vzorcích se pohybovalo od 22 do 65 procent. Pravdomluvnost výrobců pak ověřovala odborná laboratoř. A hříšníky našla hned tři. Byli to právě ti, kteří uváděli nejnižší podíly masa ve výrobku. Nedodrželi ani to málo, které slibovali.

Neslavný primát si z tohoto pohledu odnesly Rybí prsty Spar S-Budget, 250 gramů, mleté, původem z Estonska a datem spotřeby 20. 10. 2012 s pouhými 14,05 procenty rybího masa namísto deklarovaných 22 procent. Z Estonska pocházely i Rybí prsty albert Euro Shopper, 250 gramů, mleté s datem spotřeby 24. 2. 2013. Měly 18,33 procent rybího masa, na obalu však černé na bílém stálo, že je ho ve výrobku 22 procent. Do trojlístku hříšníků patří ještě Rybí prsty Tesco value, 250 gramů, mleté, původem z Polska s datem spotřeby 26. 1. 2013. Obsahovaly 31,30 procent ryb, což na slibovaný podíl 35 procent také nestačilo.

Naopak příjemným zjištěním byl poznatek laboratoře, že u šesti výrobků bylo naměřeno více masa, než bylo deklarováno. Například o Dětských rybičkách Nowaco, 300 gramů, mletých, výrobce udával, že mají 32 procent masa, ale bylo naměřeno 45,93 procenta.

Zdravé obalené nezdravým

Dobrá zpráva je to, že v žádném z výrobků nebyly při testech zjištěny toxické látky (kadmium, olovo a rtuť); stanoveným limitům vyhověly s velkou rezervou. Rybí prsty, zvláště ty s malým obsahem masa však rozhodně nejsou dietním jídlem. Převládá v nich strouhanka, mouka, škrob, rostlinný tuk a voda, která se do nich i uměle vpravuje, jak testy zjistily.

Kdo si hlídá štíhlou linii, měl by vědět, že s konzumací obalovaných rybích tyčinek přijímá i velkou porci sacharidů. Ryby samotné žádné sacharidy neobsahují, ty do výrobku přecházejí až s těstíčkem, ve kterém jsou obaleny. Čím víc sacharidů, tím větší je kalorická bomba na našem talíři.

Nic pro gurmány

Odborná degustace žádnou zvláštní lahůdku neobjevila. Lépe však v hodnocení chuti dopadly prsty z nemleté suroviny. Z mletých nezachutnal žádný z výrobků. Například u estonských Rybích prstů Euro Shopper vadila měkká, mazlavá konzistence a nevýrazná chuť po mouce. Měkkou, až mazlavou konzistencí a moučnou, škrobovitou příchutí se vyznačoval polský výrobek Rybí prsty Tesco value. Oba mleté výrobky pocházely právě z onoho trojlístku s ošizeným podílem masa. Naproti tomu tyčinky z celistvého kusu, tedy nemleté, měly po usmažení konzistenci pevnou a pružnou.

Za pohodlí se platí

Chybějící maso v obalovaných prstech bylo nahrazeno nějakou levnější surovinou. Spotřebiteli sice nehrozí újma na zdraví, ale připraví ho o peníze. Láce „přistižených“ moučnatých rybích tyčinek Euro Shopper – 44 korun za kilogram výrobku – je totiž jen zdánlivá. Dalším postupem jsme spočítali, že kilogram čistého rybího masa v těchto prstech vyjde na 238 korun. A za ty peníze už se dá pořídit kvalitní filé z tresky včetně surovin na trojobal, i když je s tím o něco více práce než s již připraveným polotovarem. Za pohodlí při kuchyňských pracích se zkrátka platí.

Celý článek a tabulku s výsledky naleznete zde

Přihlásit