Jak testujeme letní pneumatiky

V mezinárodním kolektivním testu realizovaném nadací Stiftung Warentest spolu se sdružením ADAC a jinými evropskými automobilovými kluby a spotřebitelskými organizacemi se testovalo 37 sad letních pneumatik, z toho 18 sad s parametry 175/65 R14 T (použitelné do rychlosti 190 km/h) a 19 sad s parametry 195/65 R15 V (do 240 km/h).

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Mokrá vozovka 40 %, suchá vozovka 20 %, vliv na životní prostředí 40 %.
 • Snížení hodnocení
  Celkové hodnocení kvality mohlo být jen o půl známky lepší než hodnocení chování pneumatiky na mokré vozovce, v případě »nedostatečné« známky však nemohlo být lepší. Bylo-li brzdění na mokré vozovce »dostatečné« nebo horší, nemohlo být skupinové hodnocení v kategorii mokrá vozovka lepší. V případě známky za aquaplaning na rovné vozovce »dostatečně« nebo hůře mohlo být skupinové hodnocení v kategorii mokrá vozovka lepší jen o půl známky. Byla-li jízdní stabilita »nedostatečná«, nemohlo být skupinové hodnocení v kategorii suchá vozovka lepší. V případě »dostatečné« nebo horší známky za opotřebení nemohlo být skupinové hodnocení vlastností z hlediska životního prostředí lepší. V případě »nedostatečné« známky za hluk mohlo být skupinové hodnocení v kategorii vlastností z hlediska životního prostředí jen o půl známky lepší. V případě známky »dostatečně« nebo hůře za obsah polycyklických aromatických uhlovodíků mohlo být hodnocení vlastností z hlediska životního prostředí jen o jednu známku lepší.
 • Mokrá vozovka
  Handling: časové zkoušky a subjektivní posouzení na 1900 metrů dlouhé dráze dlouhodobě vystavené neustálému dešti. Brzdění na asfaltu a betonu dlouhodobě vystavených neustálému dešti z rychlosti
  80 km/h na 20 km/h. Aquaplaning na rovné vozovce: vjezd do vodní nádrže o hloubce 7 mm a akcelerace. Aquaplaning v zatáčkách: na 200metrové kruhové dráze dlouhodobě vystavené neustálému dešti, na níž se vytvořila louže o hloubce 4 mm. Vjezd do louže s konstantním rázem volantu v rychlosti 65 až 95 km/h. Vedení vozidla do zatáčky: jízda po asfaltu dlouhodobě vystavenému neustálému dešti na čas.
 • Suchá vozovka
  Subjektivní posouzení jízdní stability a manipulace na vysokorychlostní dráze. Brzdění: na asfaltu z rychlosti 100 km/h na 0 km/h.
 • Vliv na životní prostředí
  Odolnost vůči opotřebení: 175/65 – 5000 km podle zadání na zkušebním zařízení; 195/65 – zkoušky v konvoji na úseku 8000 kilometrů. Měření hloubky profilu vždy na 24 místech na plášti pneumatik. Spotřeba pohonných hmot: měření spotřeby při rychlostech 80 km/h, 100 km/h, 130 km/h. Hluk: zevnitř – subjektivní posuzování pojezdového hluku při jízdě na asfaltu a betonu a brzdění z rychlosti 80 km/h na 30 km/h; zvenku – subjektivní posuzování záznamu snímací hlavy (záznam pojezdového hluku na asfaltové dráze standardu ISO, v rychlosti 80 km/h s vypnutým motorem) a rovněž měření hluku v dB(A). Obsah polycyklických aromatických uhlovodíků v běhounu: ve smyslu směrnice EU 2005/69/ES extrakcí toluenu a analýzy pomocí GCMS.
 • Rychlostní zkouška
  Vysokorychlostní test na venkovním zkušebním stanovišti ve smyslu požadavků testovacího programu.

Přihlásit