Kalkulátor dTestu potvrdil prodražení hovorů o desítky procent kvůli tarifikaci

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Před časem jsme upozorňovali na prodražení telefonních hovorů v důsledku operátory nastavené tarifikace, tedy způsobu účtování hovorů. Podle více než 3500 údajů získaných z tarifikačního kalkulátoru na www.dtest.cz/tarifikace jsou v důsledku nastavené tarifikace navyšovány ceny hovorů v řádech desítek procent.

Z dat zadávaných do kalkulátoru jsme zjistili, že délka 41 % hovorů uživatelů této aplikace je kratší než 1 minutu. První minutu vám ovšem všichni mobilní operátoři vždy účtují celou, i když hovor trvá jen několik sekund.  I v důsledku toho více než pětina ceny vyúčtování mobilních operátorů může být účtována za služby, které nejsou ve skutečnosti poskytnuty. Týká se to zejména případů, kdy se uplatní tarifikace 60 + 60, tedy účtování hovorů po minutě. Přitom v zahraničí se takto nevýhodná tarifikace téměř nevyužívá.

dTest rovněž mapuje spokojenost spotřebitelů se stavem telekomunikačních služeb v České republice a provedl průzkum mezi více než 2800 respondenty. Vyplývá z něj, že pouze 19 % lidí se snaží zohledňovat svou aktuální tarifikaci při uskutečňovaném volání.

Většina uživatelů telekomunikačních služeb je dle dotazníku nespokojena se současným tarifem či předplacenou kartou. Nejčastějším důvodem nespokojenosti s operátorem je účtovaná výše cen, nezanedbatelný podíl tvoří i zákazníci, kteří nejsou spokojeni s obchodními praktikami svého operátora. Z výsledků vyplývá, že 93 % lidí by bylo ochotných přejít k jinému poskytovateli telekomunikačních služeb, ale často tak nečiní, protože se domnívají, že jiní operátoři nenabízejí zajímavější a levnější alternativu.

V tomto ohledu se zdá být nedostatečná zejména nabídka levnějších tarifů, podle názorů uživatelů telekomunikačních služeb se mobilní operátoři zaměřují hlavně na více utrácející klienty. Dle dostupných údajů  celých 73 % respondentů považuje nabídky operátorů za nepřehledné. Operátoři nabízejí velké množství různých „výhodných“ balíčků, které zákazníky matou, v celkovém výsledku ale nabízejí produkty velmi podobné jako konkurence, takže zákazník nemá příliš možnost volby. Stav v českých telekomunikacích se tak dá charakterizovat spíš jako oligopol než konkurenční boj.
 


Přihlásit