dTest: crashtest Škody Citigo: příští rok by pět hvězdiček nezískala

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 23.11.2011   

Nové crashtesty Euro NCAP, na nichž se časopis dTest podílí, přináší výsledky 14 vozů, mezi nimi i nového městského vozu Škoda Citigo. Letošní novinka obdržela plný počet pěti hvězdiček a byla navíc oceněna za systém City Safe Drive snižující riziko nehody v městském provozu. Její slabiny spočívají v horší ochraně posádky při bočním nárazu a slabé ochraně chodců. 

Nová Škoda sdílí hodnocení bezpečnosti se sesterskými koncernovými vozy VW up! a Seat Mii. Na zisku pěti hvězdiček se podílela především dobrá ochrana posádky při čelním nárazu a vysoké skóre za vybavení prvky aktivní bezpečnosti. Mezi ty patří stabilizační systém ESP nabízený v základní výbavě a signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů na všech sedadlech.

Naopak mezi slabší místa bezpečnosti Škody Citigo se řadí ochrana posádky při nárazu jiného vozu z boku nebo při nárazu do sloupu. „Míra ochrany hrudníku cestujících je v případě nárazu do sloupu pouze průměrná a to i přesto, že je Citigo vybaveno bočními airbagy s ochranou hlavy i hrudníku,“ říká k výsledkům manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.
 
Největším nedostatkem nových minivozů z Bratislavy je ovšem špatná ochrana chodců při střetu s vozidlem. Kapota vozu poskytuje jen nízkou ochranu v místě, kde dochází ke střetu s hlavou dospělého a neposkytuje žádnou ochranu v případě střetu s dítětem. Václav Beneš dodává: „Hodnocení ochrany chodců 46 procent by podle našich nových kritérií platných od roku 2012 znamenalo ztrátu jedné hvězdičky z pěti.“ Nová kritéria akcentují právě potřebu lepší ochrany chodců, jíž automobilový průmysl zatím věnuje pouze malou pozornost.

Citigo jako první vůz značky Škoda obdržel zvláštní ocenění Euro NCAP Advanced za systém nouzového brzdění City Safe Drive. Systém samočinně aktivuje brzdy při hrozící čelní srážce v rychlosti do 30 km/h a pomáhá účinně tak předejít velmi častému druhu nehody v hustém městském provozu. „Ocenění Euro NCAP Advanced udělujeme technologiím, které prokazatelně zvyšují bezpečnost automobilů a jdou nad rámec požadavků našich crashtestů,“ uzavírá Václav Beneš.

Výsledky testu bezpečnosti Škody Citigo a 13 dalších nově otestovaných vozů naleznete zdarma na www.dtest.cz/crashtesty. dTest je oficiálním zástupcem Euro NCAP pro Českou a Slovenskou republiku.

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit