Jak se orientovat v telekomunikační džungli?

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Až 59 sekund můžete sedět u vypnutého mobilního telefonu, a přesto platíte za uskutečňovaný hovor. Podle stávajících praktik mobilních operátorů se vám snadno přihodí, že platíte za službu, kterou v danou chvíli nevyužíváte. A podobných triků na vás zkoušejí operátoři celou řadu. Nesouhlasíme s přístupem českých operátorů a zahajujeme sérii kroků zaměřených na pomoc jejich klientům.

Stav českých telekomunikací, zejména cen, se nelíbí většině klientů. Ukazuje to i průzkum, který jsme před časem mezi našimi čtenáři a příznivci uspořádali, z něhož vyplývá, že 75 % spotřebitelů považuje za největší nešvar telekomunikačních služeb jejich ceny. Čeští spotřebitelé se musejí potýkat s nepřehlednou nabídkou tarifů, přídavných služeb a rádoby výhodných balíčků. Na základě operátorem nevýhodně nastavené tarifikace platí za službu i v době, kdy ji nevyužívají, a ceny využívaných služeb jsou oproti Evropě vysoké. Spouštíme proto nyní kalkulačku zaplacených, ale neprovolaných minut, a zahajujeme další kroky, které vám pomohou lépe se orientovat v telekomunikační džungli.

ednou z typických záludností operátorů je tarifikace, která účet prodražuje o desítky procent. Jedná se o způsob účtování hovoru. Například tarifikace 60+1 znamená, že operátor naúčtuje první celou minutu hovoru a poté už účtuje pokračující hovor po sekundách, při tarifikaci 60+60 je účtováno po minutách, takže hovor trvající 65 sekund je účtovaný jako dvě minuty. Volbou tarifikace tak může operátor výrazným způsobem ovlivnit celkovou cenu za volání i počet odečítaných volných minut z paušálního tarifu. Typ tarifikace, který užívá operátor u daného tarifu, si můžete zjistit v jeho ceníku.

Dalším krokem je vydání Příručky pro přežití v telekomunikační džungli, která uživatelům telekomunikačních služeb osvětlí základní pojmy, pravidla a úskalí tohoto segmentu trhu. Dozvíte se z ní, nejenom na co si dávat pozor při uzavírání smlouvy, jak reklamovat služby elektronic kých komunikací či jaké jsou nejčastější finty a triky operátorů. Příručku si můžete níže stáhnout ve formátu pdf.

www.dtest.cz/tarifikace

 

Přihlásit