Test instantních káv

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Cílem našeho testu instantních káv bylo zjistit, zda výrobky na pultech splňují požadavky na kvalitu. Zda je v ní například právě tolik kofeinu, kolik ho v ní být má, anebo jestli byla kávová zrna skutečně tak pečlivě vybraná a upražená, jak nás o tom ujišťují výrobci v reklamách. Výsledky testů instantní kávy přinesly závažné zjištění. Jeden z výrobků obsahoval nadlimitní ochratoxin A, a vůbec tedy neměl přijít na trh.

Cena někdy nesouvisí s kvalitou

Po vyhodnocení testů se ukázalo, že v některých případech lze za odlišné ceny pořídit prakticky stejnou kvalitu. Například Davidoff Café Grande Cuveé Fine Aroma za 190 Kč (Tchibo) a Jacobs Krönung Královské aroma za 160 Kč dosáhly při senzorickém hodnocení téměř srovnatelného výsledku; hodnotila se bohatost a plnost vůně i chuti.

Nejlepší hodnocení z našich srovnávaných vzorků v této kategorii dostaly kromě kávy Davidoff Carte Noire un Café Nommé Désir za 190 Kč (Kraft Foods) a zmíněný Jacobs Krönung Královské aroma za 160 Kč (Kraft Foods). Za lidovou cenu se tedy luxus nekoupí. V zájmu objektivity však dodejme, že vyslovenou lahůdku mezi testovanými výrobky hodnotitelská komise nenašla.

Nejhorší hodnocení mělo v tomto případě Tchibo Family classic za 85 Kč (Tchibo Praha). Ke stejnému výsledku jako hodnotitelé nad šálky kávy, uvařené podle závazných postupů ČSN, vedly souběžné chemické analýzy – Tchibo vykázalo nejchudší spektrum i intenzitu aromatických látek, které dělají kávu kávou.

Podnět pro inspekci

Že je káva vyčichlá, to na výrobku Tchibo Family classic nebylo ještě to nejhorší. Káva byla vyrobena i z plesnivých zrn, což se poznalo z přítomnosti jedovatého ochratoxinu A vytvořeného právě plísněmi. A jeho obsah byl tak vysoký, že prokazatelně překročil hygienický limit.

Podle Nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 smí být v kilogramu instantní kávy maximálně 10 mikrogramů ochratoxinu A, avšak laboratoř zjistila ve vzorku Tchibo Family classic 12,9 mikrogramů v přepočtu na kilogram výrobku. Takový výrobek se „v zájmu účinné ochrany veřejného zdraví“ vůbec nesmí dostat na trh a nesmí se ani ředit či přidávat do jiných výrobků. Testovaný výrobek o obsahu 100 gramů má datum spotřeby 19. 1. 2013 a číslo šarže L1020 05:06 17.

Ochratoxin A poškozuje ledviny i játra a oslabuje imunitu. V těle se odbourává pomalu, takže je i v krevním oběhu a při transfúzích se z krevních konzerv dostává do organismu pacientů. Zjistili to lékaři v Německu, Švýcarsku i Rakousku při cíleném pátrání mezi dárci krve. Zdrojem zvýšené hladiny ochratoxinu A vždy byla káva.

Jednorázová konzumace kávy Tchibo Family classic akutní zdravotní riziko nepředstavuje; mezi hygienickým limitem a skutečně toxickou dávkou je veliký bezpečnostní koeficient.

V regálech s instantní kávou jsme objevili výrobky, které měly s kávou společného jen trochu nebo nic. Přitom jejich název vyvolával dojem, že jde o kávu. Například pod názvem Mocafe Rebecca Cafe byla instantní granulovaná směs kávovin z žita a ječmene od firmy Mocate z Polska. Za názvem Kávička byla směs kávovinového a kávového extraktu z pardubických Kávovin. Samotné míchání kávy s cikorkou nebo meltou či jinými kávovinami je možné, avšak výrobek se nesmí jmenovat káva.

 

Výroba instantní kávy
Výchozí surovinou pro výrobu rozpustné kávy jsou hrubě mletá pražená kávová zrna. Ta se pod vysokým tlakem louhují v horké vodě, jinak řečeno - je to, jako kdybyste si uvařili hodně silného „turka“.Výluh se suší dvěma různými způsoby. Buď se rozstřikuje v proudu horkého vzduchu, až se kapičky usuší na prášek, což je tzv. metoda sprejování. Při novějším způsobu se kávový nálev suší tzv. vymražováním za velmi nízkých teplot; proces se také označuje jako lyofilizace, což bývá uvedeno na etiketě. Vymražovaná káva má být podle výrobců kvalitnější než sprejovaná, ale to se v našich testech ne vždy potvrdilo.

 

Celý článek včetně tabulky výsledků si můžete přečíst zde.


Přihlásit