Jak vybrat rybí prsty

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.11.2019

Pod názvem rybí prsty se prodává zmrazený polotovar z rybího masa ve strouhankovém těstíčku. Stačí vložit na předehřátou pánev nebo na plech do trouby a za pár minut můžeme servírovat. Tak v čem je nebo by mohl být problém?

Všechny zmrazené potravinářské výrobky musí být v prodejně uloženy v mrazicím boxu při teplotě mínus 18 stupňů Celsia a nižších. Mrazáky by měly být vybaveny teploměrem, kde si lze ověřit skutečnou teplotu. Rozmrazené a opětovně zmrazené výrobky se nesmějí prodávat.

Nemleté či mleté? Výrobce tím informuje spotřebitele, zda rybí maso pochází z celého kusu použité ryby – někdy též uvádí stoprocentní filé – anebo z rybí drtě. Z testů vyplynulo, že nemleté rybí prsty jsou chutnější než ty z mleté rybí suroviny.

Pro výběr

Podíl rybí suroviny ve výrobku najdeme na etiketě se složením výrobku. V České republice není, na rozdíl od Německa, stanoven požadavek na minimální obsah rybího masa. Jeho množství proto značně kolísá a pohybuje se od 22 do 70 procent.

Čím méně masa ryb ve výrobku, tím více strouhanky, mouky nebo škrobu rybí prsty obsahují. Vodítkem při rozhodování může být údaj o podílu sacharidů ve výrobku. Samotné ryby žádné sacharidy neobsahují, ty do výrobku přecházejí až ze škrobnatých surovin rostlinného původu. Podrobnosti lze zjistit z tabulky výživových údajů.

Velmi často se na etiketách uvádí i druh použité ryby. Typicky se rybí prsty vyrábějí z masa bílých ryb, zejména tresek. Setkat se však můžete i s jinými druhy, například hejkem nebo šproty.

Odkud úlovek? Důležitou informací o produktech rybolovu je označení oblasti odlovu. Uvádí se nejčastěji kódem FAO (organizace OSN pro výživu a zemědělství) s příslušným číslem. Na obalech rybích prstů se můžete setkat s oblastmi FAO 61 a FAO 67 pokrývající Severozápadní a Severovýchodní Pacifik. Pro úplnost dodejme, že moře okolo Evropy spadají do oblastí FAO 27 (Atlantik) a FAO 37 (Středozemní moře).

Certifikát MSC na obalu dokládá, že ryby byly uloveny způsobem šetrným k životnímu prostředí. MSC je zkratka pro Marine Stewardship Council, certifikát je nepovinný.

Přidanou vodu do rybích prstů je nutné uvádět ve složení výrobku, pokud je jí v něm víc než pět procent.

Datum minimální trvanlivosti je povinným údajem, z něhož vyčteme, do kdy lze výrobek spotřebovat. Čím vzdálenější datum, tím lépe. Toto datum však platí pouze při skladování při teplotách pod -18 °C. Pokud je v domácích mrazácích tepleji, upravuje se trvanlivost podle tabulky „Uchování u spotřebitele“, která je uvedena na etiketě.

Databáze testovaných výrobků

Rybí prsty (16 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Přihlásit