Jak vybrat rybí prsty

Obsah říjnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2019 Obsah říjnového vydání

Aktualizováno: 31.10.2012

Pod názvem rybí prsty se prodává zmrazený polotovar z rybího masa ve strouhankovém těstíčku. Stačí vložit na předehřátou pánev nebo na plech do trouby a za pár minut můžeme servírovat. Tak v čem je nebo by mohl být problém?

Všechny zmrazené potravinářské výrobky musí být v prodejně uloženy v mrazicím boxu při teplotě mínus 18 stupňů Celsia a nižších. Mrazáky by měly být vybaveny teploměrem, kde si lze ověřit skutečnou teplotu. Rozmrazené a opětovně zmrazené výrobky se nesmějí prodávat.

Nemleté či mleté? Výrobce tím informuje spotřebitele, zda rybí maso pochází z celého kusu použité ryby – někdy též uvádí stoprocentní filé – anebo z rybí drtě. Z testů vyplynulo, že nemleté rybí prsty jsou chutnější než ty z mleté rybí suroviny.

 

Pro výběr

Podíl rybí suroviny ve výrobku najdeme na etiketě se složením výrobku. Odchylka od deklarovaného podílu nesmí překročit deset procent v neprospěch zákazníka. V testovaných výrobcích se podíl deklarovaného rybího masa pohyboval od 22 do 65 procent. Ve třech případech výrobce tento závazek nedodržel. Místo slibovaných 22 procent rybího masa obsahoval jeden z výrobků pouze 14 procent ryby.

Čím méně masa ryb ve výrobku, tím více strouhanky, mouky, škrobu rybí prsty obsahují. Vodítkem při rozhodování může být údaj o podílu sacharidů ve výrobku. Samotné ryby žádné sacharidy neobsahují, ty do výrobku přecházejí až ze škrobnatých surovin rostlinného původu. Podrobnosti lze zjistit z informací o výživovém složení výrobku. I když jeho uvádění zatím není povinné, na řadě výrobků už ho najdeme včetně energetické hodnoty v kcal a kJ. Vysoká kalorická hodnota signalizuje jak přidanou mouku, tak rostlinný tuk v strouhankovém těstíčku.

Uvedení druhu použité ryby na etiketě by mělo být, ale stále ještě není pravidlem, jak jsme zjistili při testování. Nejkvalitnější tresku obecnou jsme nenašli v žádném obalovaném výrobku. Mlhavé definice typu „mořská ryba“ svědčí o tom, že výrobci používají do rybích prstů to, co jim zrovna v síti uvízne.

Odkud úlovek? Důležitou informací o produktech rybolovu je označení oblasti odlovu. Uvádí se buď zeměpisným vymezením (Tichý oceán apod.), nebo kódem FAO (organizace OSN pro výživu a zemědělství) s příslušným číslem. Například severozápadní Atlantik má označení FAO 21.

Certifikát MSC na obalu dokládá, že ryby byly uloveny způsobem šetrným k životnímu prostředí. MSC je zkratka pro Marine Stewardship Council, certifikát je nepovinný.

Přidanou vodu do rybích prstů je nutné uvádět ve složení výrobku, pokud je jí v něm víc než pět procent.

Datum použitelnosti je povinným údajem, z něhož vyčteme, do kdy lze výrobek spotřebovat. Čím vzdálenější datum, tím lépe.

Databáze testovaných výrobků

Rybí prsty (14 výrobků)
poslední aktualizace: 14.11.2011


Přihlásit