Nepravé jahody, padělané meruňky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2011

Jablko, coby symbol hříchu, zdaleka nepatří jen do náboženské mytologie. Hřeší s ním i nepoctiví potravináři, kteří jablky šidí jahodové, meruňové či borůvkové džemy.

S úrodou ovoce to letos nebylo slavné, a tak místo domácích zavařenin sáhneme spíše po těch kupovaných. Na průmyslově vyráběných zavařeninách není nic špatného za předpokladu, že do nich výrobci dali skutečně tolik ovoce, kolik ho na etiketě slibují. Je dobré vědět, jaké názvosloví potravináři pro lidový výraz zavařenina používají a jak je dešifrovat.

Na obalu výrobků se setkáme s různým označe-ním, z něhož některá jsou pro výrobce závazná. Těmito zavazujícími názvy jsou džem, rosol, marmeláda, povidla a klevela, jak vyplý-vá z potravinářské vyhlášky číslo 157/2003 Sb. A zmíněná vyhláška také ukládá, jaký podíl přísluš-ného ovoce musí výrobky s tímto označením obsahovat.

Pro různé druhy ovoce je vyhláškou určený minimální podíl v kilogramu hotového výrobku stanoven různě. Když je podíl ovoce vyšší, lze za určitých podmínek použít označení výběrový, případně extra.

Ať už se ale výrobek jmenuje jakkoli, na obalu musí být vždy uvedeno množství ovoce skutečně použitého. Musí být také uveden podíl cukru ve výrobku, vyjádřený procentem sušiny stano-veným refraktometrem.



Přihlásit