Robotické vysavače dobré leda pro kočku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Už nikdy nemuset vysávat. Koho by taková představa nelákala? O její svůdnosti svědčí i značná popularita robotických vysavačů v českých domácnostech. Je však takové nadšení na místě? Samostatně pracující roboti jsou bezpochyby roztomilou vymožeností, ale pokud jde o samotné uklízení, klasické vysavače zatím nahradit nedokážou.

Robotické vysavače jsou malá a plochá zařízení ve tvaru disku, která jakoby vypadla z nějakého sci-fi filmu. Jistě jim nelze upřít poměrně elegantní vzhled a není těžké nechat se zprvu okouzlit jejich samočinným „inteligentním“ pohybem. Díky svým malým rozměrům se navíc snadno dostanou i na hůře přístupná místa – pod většinu pohovek, postelí či skříní, zkrátka všude tam, kam se smetákem či běžným vysavačem snadno nedosáhnete. Tím však výčet jejich předností pomalu končí.

Když se na českém trhu objevily první robotické vysavače, mnozí se zaradovali, že už jednou provždy odloží klasický vysavač a odpadne tak nepříjemné vysávání. Stačí jen před odchodem zmáčknout knoflík a odpoledne se vracíte do uklizeného bytu.

Výsledky testů jsou ale zřejmé: výkony většiny robotů jsou skutečně slabé a nečistoty v bytě řádně neodstraní. Nedostatky se projevily především při odstraňování nečistot podél stěn a v rozích a obecně spíše na podlahách s koberci. Pokud stále uvažujete o koupi robotického vysavače, v každém případě se vyvarujte nejlevnějších modelů bez hlavního rotačního kartáče, který nametá nečistoty k vysávacímu otvoru. Výkony takových modelů jsou ještě slabší.

Achillovou patou řady robotů je vysávání podél stěn a v rozích. Často na tom příliš nezmění ani boční rotační kartáče, které vyčnívají jako tykadla z těla vysavačů. Z přístrojů proudící vzduch mívá navíc tendence nečistoty rozfoukávat po okolí.

Dalším slabým místem se ukázalo být odstraňování nečistot z koberců – zapomeňte na to, že by je tyhle stroje dokázaly kvalitně vysát. Výsledky byly žalostné zvláště při odstraňování prachu. Ani nejlepší vysavače ve výběru, dva modely Roomba od firmy iRobot, neodstranily více než čtvrtinu rozsypaného prachu. Trochu lépe si vysavače vedly alespoň při odsávání drobků, zejména již zmíněné modely z řady Roomba, jejichž výsledky se dají označit za uspokojivé. iRobot Roomba 555 byl rovněž jedinou světlejší výjimkou, co se týče úspěšnosti v odstraňování chlupů domácích mazlíčků zachycených v koberci.

Přístroje měly kupodivu problémy i s odstraňováním nečistot z tvrdých podlah. Vysávání prachu zvládly dobře pouze modely iRobot Roomba 520 a LG VR5902LVM Hom-Bot, a pak už jen iRobot Roomba 555 si počínal alespoň uspokojivě. Ani vysávání drobků z podlah jim nešlo zrovna nejlépe, přitom by se dalo očekávat, že zrovna to bude jejich silnou stránkou. Nejúspěšnějšímu modelu iRobot Roomba 555 trvalo vysátí 10 gramů nadrobených sucharů dvě minuty a přesto nějaké na podlaze zůstaly.

Vyhýbání se překážkám
Co činí robotům problémy, jsou elektrické kabely vedené po podlaze. Pokud je kabel na zemi natažený, většina modelů ho překoná bez problémů a pouze Carneo se o něj zasekne. Volně položené kabely však přístroje tlačí anebo vlečou s sebou. Modely iRobot, LG a Samsung kabely po chvíli nakonec překonaly, vysavač Cleanmate ale jen občas. I tak si lze představit řadu případů, kdy tažení kabelu může napáchat škody. Modely Ecovacs a Sencor kabely vlekly, aniž by je dokázaly překročit a Carneo se po chvíli na kabelu prostě zastavil. Robotické vysavače vrážely také do průhledných váz a sklenic položených na podlaze a sunuly je před sebou. Až na model LG, který sklenice detekoval, centimetr před kolizí se zastavil a otočil se zpět (ovšem ne úplně vždy). Naštěstí všechny přístroje dokážou rozpoznat schody a nepadají z nich.

 

Vyloženě doporučit nelze žádný z testovaných modelů robotických vysavačů. Model iRobot Roomba 555 (uspokojivě, 10 170 Kč) si lépe než ostatní poradil s odstraňováním drobků z koberců a zejména z tvrdých podlah. Z těch rovněž uspokojivě vysával prach a uspokojivou známkou získal také za zbavování koberců chlupů zvířat. Přesto nejsou jeho výkony oslnivé a jako většina ostatních modelů má problémy s odstraňováním nečistot v rozích a podél stěn a s odsáváním prachu z koberců. Celkově platí, že sací výkon robotů je příliš slabý a nečistoty tedy důkladně neodstraní. Některé modely jsou vhodné možná jako pomocná pracovní síla pro podlahy bez koberců, ale klasické vysavače v žádném případě nenahradí.

Celý článek včetně přehledné tabulky s výsledky testu naleznete zde.


Přihlásit