Jak vybrat instantní kávu

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 19.10.2011   

Instantní nebo také rozpustná káva je potravinářský výrobek získaný výhradně z pražené zrnkové kávy a má formu prášku či granulí. Výrobní postup je ve stručnosti následující: Hrubě mletá pražená káva se pod vysokým tlakem louhuje v horké vodě, vzniklý extrakt se pak usuší. Výhodou instantního výrobku je snadná příprava.

Falšování má zabránit vyhláška Ministerstva zemědělství č. 330/1997 Sb., v platném znění, která výrobcům ukládá, že do výrobku nesmí přijít žádné jiné látky než z pravé zrnkové kávy. V instantní (rozpustné) kávě smí být nejvýše 5 % vlhkosti. Ostatních nejméně 95 % musí tvořit surovina na bázi kávy, tedy nikoli kávovin, což jsou levnější náhražky z pražených obilovin nebo cikorky – čekankového kořene.

Pro výběr: Že jedinou výchozí surovinou výrobku je skutečně a pouze káva, najdeme na etiketě. Ve složení výrobku je to uvedeno například slovy „100% rozpustná káva“ nebo „pražená rozpustná 100% káva“ apod. Jestliže výrobek obsahuje přidané kávoviny, musí to být ve složení napsáno a už se nesmí nazývat instantní (rozpustnou) kávou. Někteří výrobci se snaží zmást méně pozorné spotřebitele slovy „Cafe“ nebo „Kávička“ na přední straně obalu, ze složení na jeho zadní straně však vyplývá, že jde o směs kávovin či kávovin a kávy.

S kofeinem či bez? Rozpustná káva si zachovává vlastnosti klasické kávy, obsahuje tedy i kofein, jehož podíl ve výrobku musí podle vyhlášky tvořit nejméně 2,5 %. Prodává se také instantní (rozpustná) káva bez kofeinu, v tomto případě smí být jeho obsah nejvýše 0,3 %.

Z Arabiky nebo z Robusty? Jemnější odrůda kávy je Arabika, která je dražší, protože má nižší výnosy a sklízí se ručně. Ani deklarace stoprocentní Arabiky na obalu nemusí ještě znamenat, že výrobci nepřidali i drsnější Robustu, která ve směsi zvyšuje obsah kofeinu.

Co znamená lyofilizovaná? Tímto výrazem výrobce upozorňuje na novější způsob sušení kávového extraktu tzv. vymrazováním. Silný výluh (extrakt) kávy, který je základem finálního výrobku, se suší za velmi nízkých teplot, proces se označuje jako lyofilizace. Tradičnějším způsobem sušení je tzv. sprejování, kdy se silný kávový extrakt rozstřikuje v proudu horkého vzduchu, až se kapičky usuší na prášek. Vymrazovaná káva má být podle výrobců kvalitnější než sprejovaná, ale to se v našich testech ne vždy potvrdilo.

Dá se ušetřit? Luxus se za lidovou cenu pořídit nedá. Náš test ukázal, že dobrá instantní káva je drahá, výrobky prémiových značek se od těch levných lišily jak lepší chutí, tak nižším obsahem nežádoucích látek.

Do kdy spotřebovat? Na obalu musí být datum minimální trvanlivosti, do kterého má být instantní káva zkonzumovaná. Čím delší, tedy vzdálenější datum, tím čerstvější výrobek si odnesete domů.


Přihlásit