Jak vybrat sluchátka

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.4.2020

Sluchátka se v posledních letech stávají módním doplňkem. Trh zaplavují výrobky nejrůznějších barev i velikostí. Ať už upřednostňujete kompaktní verzi do uší, nebo máte raději sluchátka větších rozměrů, při koupi doporučujeme nenechat se zlákat originálním vzhledem nebo renomovanou značkou. Ani jedno nemusí automaticky znamenat příslib kvalitní hudební reprodukce.

Typy sluchátek

Circumaurální sluchátka mají velké mušle a náušníky, které kompletně obepínají ušní boltce. V závislosti na konstrukci a použitých materiálech mohou celkem úspěšně odstínit okolní zvuky (sluchátka s uzavřenou konstrukcí). Mezi těmito sluchátky lze najít řadu modelů s velmi kvalitním zvukem. Některá jsou však poměrně těžká a neskladná.

Náušníky supraaurálních neboli shora ležících sluchátek spočívají přímo na uchu. Tento typ sluchátek je obecně menší a lehčí, jejich schopnost mechanicky izolovat okolní hluky je teoreticky nižší. I tento typ sluchátek je schopen kvalitní zvukové reprodukce.

Intraaurální sluchátka se umisťují do ucha a vyskytují ve dvou variantách:

Pecky jsou miniaturní reproduktory, které se vkládají do ústí zvukovodu. Častou jsou dodávány s mobilními telefony a hudebními přehrávači. Jsou levné, nehrají příliš kvalitně (často vyloženě špatně) a poskytují naprosto minimální izolaci od okolních hluků; to často nutí jejich uživatele k zesílení hlasitosti v rušném prostředí.

Špunty se zavádějí přímo do zvukovodu, ve kterém drží pomocí gumových nebo pěnových nástavců; ty zároveň plní funkci ucpávek. Jsou stejně skladné jako pecky, ale lépe hrají a účinněji blokují okolní zvuky. Tvar nástavce je kritický, většina špuntů je dodávána s nástavci několika velikostí.

Sluchátka potlačující hluk

V posledních letech jsou na trhu také sluchátka s tzv. aktivním potlačením hluku. Náš test ukázal, že jsou v izolaci okolních hluků poměrně efektivní. Tato sluchátka jsou vybavena mikrofony, které zaznamenávají zvuky z okolí a na jejich základě vytvářejí protihlukový signál. Zachycené zvuky jsou filtrovány a invertovány, výsledné zvukové vlny mají tedy opačnou fázi než příchozí hluky. Upravený signál je přimíchán do přehrávaného záznamu, a při setkání s původním hlukem se obě vlnění interferencí vyruší.

Tato sluchátka však mají i svá negativa. Jsou napájena z baterií, a zatímco bez energie většinou fungují jako běžná sluchátka, některé modely v takovém případě nehrají vůbec. Některé modely přidávají do přehrávaného signálu slabý šum a použití této technologie vede často také k určitému snížení kvality zvukové reprodukce.

Headsety, handsfree a ovládání mobilu

Čím dál běžněji používáme místo samostatného hudebního přehrávače mobilní telefon. Výrobci na tento trend reagují a některá sluchátka vybavují malým mikrofonem pro účely telefonování (pak hovoříme o tzv. headsetu) a/nebo ovladačem hudebního přehrávače v mobilním telefonu. Pokud chcete sáhnout po takových sluchátkách, ověřte si jejich kompatibilitu se svým telefonem; pro přenos zvuku z mikrofonu a ovládacích povelů nelze použít klasický konektor (jack), ale sluchátka musí být vybavena speciální přípojkou. Ta nebývá univerzální.

Bezdrátová sluchátka

V obchodech jsou dále k dostání sluchátka bezdrátová. V současné době využívají technologii bluetooth, metodu přenosu dat vzduchem na krátké vzdálenosti. Ta je podporována řadou chytrých telefonů a tabletů, některými hudební přehrávači, počítači či televizory. Je však třeba počítat s několika negativy. Za prvé, bezdrátová sluchátka musíte pravidelně nabíjet. Za druhé, nároční hudební posluchači s nimi nemusí být zcela spokojeni. Bezdrátový přenos zvuku totiž vede k určité ztrátě kvality, byť pro laika často nepostřehnutelné.

Kvalita reprodukce navíc nezáleží jen na samotných sluchátkách. Významnou roli hraje také zařízení, ze kterého hudbu pouštíte. Například v našich testech dosahovaly stejné bezdrátové headsety lepších výsledků v kombinaci s iPhonem 4, naopak při spojení s některými jinými telefony byly výsledky o jeden až dva stupně horší. Souvisí to s tím, jaký kompresní standard pro přenos zvuku přes bluetooth konkrétní přístroj podporuje. Vzhledem k omezenému datovému toku mezi vysílačem a přijímačem je totiž nutné zvukový signál komprimovat, tedy datový tok snížit. Povinně podporovaný je pouze relativně jednoduchý kodek SBC; zda zařízení podporuje i kvalitnější kompresní formáty MP3, AAC či ATRAC, je už čistě na výrobci toho kterého přístroje. Před nákupem bezdrátových sluchátek či headsetu si možnosti vašeho přehrávače ověřte.

Kvalita zvuku

Při výběru je nejdůležitějším kritériem kvalita zvukové reprodukce. Jak již bylo řečeno, nejlepší kvality dosahují velká circumaurální sluchátka, ale dobře hrající modely lze nalézt i v ostatních kategoriích. Mezi jednotlivými modely jsou v tomto ohledu velké rozdíly, které nemusejí mít přímou souvislost s cenou. Vyzkoušejte před nákupem kvalitu sluchátek na vlastní uši, pokud možno při poslechu vlastní hudby z vašeho přehrávače. Tím zároveň ověříte, zda sluchátka v kombinaci s vaším přehrávačem hrají dostatečně hlasitě; tedy zda mají dostatečnou účinnost, resp. zda má váš přehrávač dostatečné výstupní napětí.

Komfort

Důležitým aspektem je také pohodlnost nošení. U špuntů je z tohoto hlediska důležitý tvar nástavců, kterými se upevňují ve zvukovodu. Se sluchátky je standardně dodáváno více druhů pro různé velikosti zvukovodu a volba správného páru je pro pohodlnost a kvalitu zvuku kritická. Problémem některých velkých sluchátek circumaurálních a supraaurálních může být tlak na uši, akumulace tepla v mušlích sluchátek a s tím související pocení; jsou také těžší a hůře přenosná. Doporučujeme sluchátka před nákupem vyzkoušet, i když z hygienických důvodů nejspíš budete mít problémy narazit na zkušební intraaurální sluchátka. Musíte doufat, že některá z dodávaných velikostí nástavců do uší vám bude vyhovovat.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit